باکسینگ دِی (Boxing Day) که در 26 دسامبر برگزار می شود، از ریشه های یک سنت بریتانیایی-مسیحی است که به یک مناسبت جهانی تبدیل شده است.
این روز فردای روز کریسمس و روز بخشش و هدیه دادن است. البته که به بلک فرایدی دوم نیز معروف است، چرا که تمام برندها و فروشگاه ها حراج های بزرگی در این روز می گذارند.

این گفتار تلاشی است در راستای معرفی تاریخ و مناسبت های کشور کانادا و ریشه های آن‌ها، با هدف هر چه بیشتر آشنا کردن جامعه ایرانی کانادا با کشور جدید و تاریخچه آن.

تاریخچه روز باکسینگ

روایات مختلفی برای توضیح ریشه روز باکسینگ وجود دارد، اما قوی ترین آنها چنین است:
در دوران قدیم در انگستان که اختلاف طبقاتی بزرگی در جامعه بود، ثروتمندان بعد از شب کریسمس و برگزاری جشن و شادی خودشان، باقیمانده غذاهای جشن شب قبل را بین خدمتکاران و زیردستان توزیع می کردند.
رفته رفته این فرهنگ در سرتاسر بریتانیا بین اَغنیا و اَعیان عمومیت پیدا کرد و طی سال‌های بعد، از بخشش باقیمانده غذا، به دادن کادو و عیدی به زیردستان، و سپس به نیازمندان و فقرای سرتاسر کشور گسترش پیدا کرد و تبدیل به یک مناسبت در بریتانیا گردید.

تاریخچه-روز-باکسینگ
تاریخچه-روز-باکسینگ

روایت دیگر ریشه باکسینگ دِی، در باور ایرلندی هاست. سَنت اِستفان یا استفان مقدس یکی از حواریون مسیح بود که وظیفه توزیع غذا بین فقرای مسیحی و عضو کلیسا را داشت.
طبق روایات مسیحیان، او در این روز به این سمت منصوب شده است.

Saint-Stephen
Saint-Stephen

اسم باکسینگ دِی

ریشه اسم روز باکسینگ دقیقا مشخص نیست ولی حدس ها حاکی از اینست که اشاره به جعبه های کادو و عیدی این روز دارد.

باکسینگ دِی مناسبت کدام کشورهاست؟

این روز در 5 کشور مشترک المنافع انگلستان، ایرلند، کانادا، استرالیا و نیوزیلند تعطیل رسمی است و در دیگر کشورهای مشترک المنافع مثل هند و آفریقای جنوبی و… فقط یک مناسبت است و تعطیل نمی باشد.

آداب و رسوم روز باکسینگ

روز باکسینگ در سراسر کشورهای مشترک المنافع شامل طیف وسیعی از سنت ها است که با فرهنگ بومی آن کشور در طی سال ها آمیخته شده است.

در انگلستان، شکار روباه در روز باکسینگ سنتی که صدها سال است انجام می شود و هزاران نفر همچنان در رویداد شکار Boxing Day شرکت می کنند.

شکار-روباه-در-انگلیس
شکار-روباه-در-انگلیس

در ایرلند، روز 26 دسامبر به عنوان “روز استفان مقدس” یا St Stephen’s Day نیز شناخته می شود و به طور سنتی روز شکار اهریمن است.
در این روز مردم برخی نواحی ایرلند کارناوال راه می اندازند و با لباس و ماسک های خاص و با همراهی نوازندگان در اطراف شهر رژه می روند.

شکار-اهریمن-در-ایرلند
شکار-اهریمن-در-ایرلند

در برخی مناطق کانادا مانند نیوفاندلند، مردم معمولاً در یک رژه شرکت می‌کنند و از خانه ای  به خانه ای دیگر می‌روند تا نمایشنامه‌ای را بر اساس شخصیتی مقدسی مانند سنت جورج اجرا کنند که شامل مبارزه، زنده شدن قهرمان کشته‌شده و جمع‌آوری پول توسط اجراکنندگان است.

اجرای-نمایش-خیابانی-در-نیوفاندلند-کانادا
اجرای-نمایش-خیابانی-در-نیوفاندلند-کانادا

روز باکسینگ در گذر زمان

با گذشت زمان، Boxing Day شکل های جدیدی به خود گرفت. کم کم از سنت خیرات و صدقه به روز هدیه دادن تغییر رویه داد، روزی که مردم برای یکدیگر کادو و هدیه می خریدند.

این موضوع خرید هدیه باعث افزایش حجم فروش مغازه ها در این روز شد و بدین شکل فروشگاه ها در این روز برای جذب بیشتر مشتری تخفیفاتی را ارائه دادند.

به این ترتیب سنت خیرات باقیمانده غذای ثروتمندان، امروزه تبدیل به یک رویداد خرده‌فروشی مهم شد، با حراج های گسترده ای که فروشگاه‌ها ارائه می‌دهند.
امروزه باکسینگ دِی، تعریف جدیدی دارد و مترادف با حراج های متعدد و مراکز خرید شلوغ است که میلیون‌ها خریدار را در سراسر جهان جذب می‌کند. ( چیزی شبیه بلک فرایدی)

باکسینگ-دِی-در-گذر-زمان
باکسینگ-دِی-در-گذر-زمان

باکسینگ دِی و ورزش

جالب اینجاست که Boxing Day در دنیای ورزش نیز جایگاه ویژه ای دارد.
در بسیاری از کشورها، به ویژه در بریتانیا و کانادا این روز مملو از رویدادهای ورزشی برجسته، از جمله آغاز برخی از مجموعه مسابقات و لیگ ها مثل فوتبال و اسبدوانی (آغاز مسابقات اسبدوانی The William Hill Winter Festival) در انگستان و هاکی در کانادا (آغاز هاکی نوجوانان IIHF WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIP) است.

IIHF WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIP
IIHF WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIP

باکسینگ دِی در کدام شهرهای کانادا تعطیل است

Boxing Day یک تعطیلات فدرال است و در قانون کار کانادا به عنوان تعطیلات ذکر شده است. اما در همه استان ها و مناطق به طور یکسان رعایت نمی شود.
در استان کبک تعطیلی رسمی نیست، در آلبرتا و بریتیش کلمبیا نیز تعطیل عمومی نیست. در ساسکاچوان، این روز تعطیل عمومی برای خدمات دولتی است. البته در عمل، همه جای کانادا بسیاری از سازمان ها و مشاغل بسته هستند، اگرچه فروشگاه ها اغلب باز هستند.
در برخی از مناطق، به ویژه در نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، جزیره پرنس ادوارد، و نیوفاندلند و لابرادور، حتی فروشگاه ها باز نیستند.
دفاتر پست در سراسر کشور تعطیل است.
با فرارسیدن Boxing Day در تعطیلات کریسمس، مدارس نیز تعطیل هستند.
سرویس‌های حمل‌ونقل عمومی ممکن است خدمات معمولی یا کاهش‌یافته داشته باشند یا حتی خدماتی ارائه نکنند.
اگر که Boxing Day در یکشنبه یا شنبه قرار گیرد که یک روز غیر کاری است، کارگران حق دارند از مرخصی با حقوق در روز کاری بلافاصله قبل یا بعد از باکسینگ دِی استفاده کنند.

کلام آخر

دگردیسی Boxing Day از روز خیرات پسمانده غذا به یک تعطیلات چند وجهی، توانایی آن را برای سازگاری و مرتبط ماندن برجسته می کند. گسترش جهانی آن گواهی بر چگونگی تکامل سنت‌ها، ترکیب سنت‌های قدیمی با جدید، و ایجاد جشن و مناسبتی است که از مرزها و فرهنگ‌ها فراتر می‌رود.

به قلم که نه، به کیبرد برخی

دیدگاه‌ها

Leave a Reply

ورود

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.