در سال 2023، کانادا میزبان بیش از 800,000 دانشجوی بین المللی در کانادا بود که در مقایسه با سال پیش از آن، حدود 30 درصد افزایش داشته است. دلیل اصلی این افزایش از بین رفتن محدودیت های کرونا و عقب بودن کانادا از برنامه مهاجر پذیریش تا آخر دوره نخست وزیری جاستین ترودو است. اما این افزایش سریع، بر بحران مسکن و بیکاری در کانادا دامن زده است و خشم کانادایی ها را برانگیخته است.

دانشجویان بین المللی کانادا

پاییز سال گذشته به دلیل کمبود فضای آموزشی برای کلاس ها، دانشجویان مجبور شدند که به سالن های سینما روانه شوند.
همچنین افزایش 200 درصدی شهریه دانشگاه های کانادا، در بهار امسال، به دلیل افزایش مهاجرت تحصیلی، پیش بینی می شود.
مارک میلر وزیر مهاجرت کانادا، پیشنهاد کرده است که برنامه ای پنج سال برای جذب دانشجویان بین المللی ارائه شود. از نظر وی به این طریق می توان ثبات و اطمینان از دستیابی به اهداف مهاجرتی کشور را تضمین کرد.
با هم دلایل این پیشنهاد را بررسی می کنیم.

محدودیت ثبت نام دانشجو در کانادا

با توجه به گزارشات سالانه مبنی بر کمبود مسکن و فضای آموزشی، درخواست هایی برای ایجاد محدودیت مهاجرت تحصیلی به کانادا ارائه شده است. با هجوم بالای دانشجویان، مشکلات مسکن و بیکاری بسیار گسترش یافته است و این موضوع باعث خشم کانادایی ها شده است.
این خود دلیل دیگری بر کاهش محدودیت جاستین ترودو در دوران پساکروناست.

محدودیت ثبت نام دانشجو در کانادا
محدودیت ثبت نام دانشجو در کانادا

درامد دولت کانادا از مهاجرت تحصیلی

طبق گزارش اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC)، دانشجویان بین المللی هر سال بیش از 20 میلیارد دلار، نه تنها از طریق شهریه، بلکه با صرف هزینه‌های زندگی به اقتصاد کانادا کمک می‌کنند.
این هجوم دانشجویان به طور قابل توجهی بر اقتصاد کانادا تأثیر می گذارد، پرداخت شهریه بالاتر به استان ها برای جبران کسری بودجه دانشگاه ها و کالج ها کمک میکند.

 محدودیت های مسکن در کانادا

مایک موفات استاد دانشگاه وسترن، مشکلات کمبود مسکن را ناشی از عدم هماهنگی مرکزی و تصمیم گیری توسط افراد مختلف و غیرمتخصص در دولت دانسته است.
به دلیل عدم وجود یک برنامه مشخص برای اسکان دانشجویان خارجی، کمبود و گرانی مسکن هم برای کانادایی ها و هم برای دانشجویان مشکلات بزرگی ایجاد کرده است.

 محدودیت های مسکن در کانادا
محدودیت های مسکن در کانادا

 به کانادا می آییم و پول می دهیم

با وجود مشکلات و محدودیت های موجود برای دانشجویان خارجی و شهریه های در حال افزایش، به نظر می رسد که دانشجویان خارجی در کانادا همچنان مایل به پرداخت آن هستند.
این هزینه ها در مقایسه با شهریه دانشجویان داخلی به بالاترین حد خود رسیده است (بعضاً تا 7 برابر) ولی تعداد دانشجویان بین المللی در کانادا هنوز روند صعودی دارد.

هند در راس مهاجرت به کانادا با اختلاف فاحش

تعداد فزاینده ای از دانشجویان هندی، کانادا را به عنوان مقصد ترجیحی خود برای تحصیلات عالی انتخاب می کنند. این عدد حدود 450 هزار هندی در سال است.
هرچند غالبا ادامه نمیدهند و پس از ورود به خاک کانادا به طُرق مختلف انصراف می دهند و ماندگار می شوند.
این پدیده در حال تغییر خطوط آکادمیک و فرهنگی دانشگاه های کاناداست و موجب ایجاد نگرانی های متعددی شده است.
این افراد از پرداخت شهریه میگریزند اما برتعداد متقاضیان کار می افزایند.

بعد از فارغ التحصیلی در کانادا بمانید

یکی از عوامل حیاتی که باعث رشد این مهاجرت تحصیلی به کانادا می شود، سیاست های مهاجرتی-دانشجویی دولت کاناداست.
برنامه هایی مانند برنامه اجازه کار پس از فارغ التحصیلی (PGWPP) به دانشجویان این امکان را می دهد که پس از اتمام تحصیلات خود، تا سه سال فرصت داشته باشند در کانادا بمانند و کار کنند.
این فرصت نه تنها چشم انداز شغلی آنها را افزایش می دهد، بلکه مسیرهایی را برای اقامت دائم کانادا باز می کند.

بعد از فارغ التحصیلی در کانادا بمانید
بعد از فارغ التحصیلی در کانادا بمانید

چالش ها و فرصت ها

با این حال، این افزایش همچنین چالش هایی مانند پذیرش تعداد فزاینده دانش آموزان در مؤسسات آموزشی و بازار مسکن را به همراه دارد. دانشگاه ها و کالج ها در حال گسترش زیرساخت ها و منابع خود هستند تا به این جمعیت رو به رشد پاسخ دهند.
علاوه بر این، نیاز فزاینده ای به برنامه های ادغام فرهنگی برای کمک به دانشجویان بین المللی وجود دارد که با سبک زندگی کانادایی سازگار شوند و هویت فرهنگی خود را حفظ کنند.

کمبود مسکن در تورنتو و ونکوور

دانشجویان با برنامه هایی برای اقامت دائم و کار در کانادا به این کشور می آیند ولی دانشگاه های ناکافی و گرانی مسکن در کانادا آن ها را ناامید می کند و احساس می کنند که کالای دروغین به آن ها فروخته شده است.
بحران مسکن در شهر های بزرگ مانند مونترال، تورنتو و ونکوور بسیار شدیدتر است و دانشگاه ها نیز احساس فشار بیشتری می کنند، به طور مثال حدود 750 هزار دانشجو برای ترم آینده (وینتر 2024) به مسکن نیاز دارند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا آسان می شود

با این شرایط نیز مارک میلر در پاسخ به نگرانی های محدود کردن ورود دانشجویان خارجی، همچنان از ورود این دانشجویان بین المللی به کانادا حمایت کرد.
وزیر مهاجرت کانادا در ادامه به این نکته که دانشجویان بین المللی می توانند دانش، مهارت و نیروی کار برای کانادا ایجاد کنند از تحصیل آن ها در دانشگاه های کانادا استقبال کرد.
بنابراین به نظر می رسد که سیاست گذاران کانادا برای محدود کردن ورود دانشجویان بین المللی برنامه ای ندارند و قرار است ابتدا به دنبال راهی برای مشکل کمبود مسکن باشند.
در این شرایط دانشگاه ها نیز از دولت درخواست می کنند تا اقدامات بیشتری برای گسترش مسکن مقرون به صرفه برای دانشجویان انجام دهد.
جاستین ترودو، نخست وزیر نیز بر جذب نیروی کار ماهر و ارزشمند تاکید کرد و همچنان باور دارد که سطوح قوی مهاجرت از اولویت های اصلی و ملی کانادا است.

مهاجرت تحصیلی به کانادا آسان می شود
مهاجرت تحصیلی به کانادا آسان می شود

برنامه های دولت کانادا برای تعداد بالای دانشجویان بین المللی

مارک میلر، وزیر مهاجرت، در مورد برنامه پنج ساله چنین توضیح داده است که استان ها باید برنامه های ترغیبی برای جذب دانشجو تعیین کنند و اگر مسکن کافی وجود نداشته باشد، باید در این برنامه ریزی ها برای دانشجویان جدید محل سکونت ارائه دهند.
همچنین، دانشگاه ها باید نتایج فارغ التحصیلی دانشجویان بین المللی خود را رصد و بررسی کرده و در مورد نرخ فارغ التحصیلی و جذب بازار کار مرتبط، نتایجی ارائه دهند تا برنامه های هدفمند تری استان ها ایجاد کنند.

دانشگاه های غیرانتفاعی و خصوصی در کانادا

یکی از نقاط سیاه در این پیشنهاد دانشگاه های خصوصی هستند.
در خصوص این دانشگاه ها، آمارهای دقیقی در دست دولت و استان های آن ها نیست و نمی توان تعداد و آمار دانشجویان خارجی این دانشگاه ها را بررسی کرد.
به همین دلیل، اگر دانشجویان این موسسات پس از تحصیل به کشور خود بازگردند و یا در مشاغل غیرمرتبط با رشته و کم مهارت در کانادا مشغول به کار می شود، برنامه ریزی های دولت تنها به پر کردن جیب این موسسات غیراتفاعی و خصوصی ختم خواهد شد.

دور زدن روش های مهاجرتی و ورود به کانادا

وزیر مهاجرت کانادا در مصاحبه ای دیگر بیان کرده است که سیستم مهاجرپذیری دانشگاهی کانادا که دانشجویان خارجی را جذب می کند بسیار پر سود است ولی برخی از افراد از آن به عنوان راهی برای دور زدن سیستم مهاجرتی و ورود به کانادا استفاده می کنند.
افرادی که از خارج برای تحصیل به این کشور می آیند، دریافت مجوز کار در کانادا را از این طریق آسان تر می دانند و درس را نصف و نیمه رها می کنند و چیزی جز ضرر برای دولت نخواهند داشت.

دور زدن روش های مهاجرتی و ورود به کانادا
دور زدن روش های مهاجرتی و ورود به کانادا

باز هم دانشگاه های خصوصی در کانادا

نگرانی اصلی در مشکل فوق الذکر، دانشگاه های خصوصی هستند که در شهرهای مختلف کانادا راه اندازی شده اند و همچون ریگ به هر درخواست پذیرشی لبیک می گویند.
مارک میلر ،وزیر مهاجرت، در پاسخ به این نگرانی ها گفت، این نگرانی ها بیشتر در مورد یکپارچگی سیستم مهاجرت کانادا است و تنها به کمبود مسکن مربوط نیست و ما سختگیری های بیشتری نسبت به درخواست های ویزا با پذیرش این دانشگاه ها خواهیم داشت.

راه حل احتمالی

تعداد بالای دانشجویان خارجی زمانی که ایده “محدودیت های ورود دانشجویان به کانادا” از طرف حزب محافظه‌کار کانادا (CPC) بیان شد توجه بیشتری را به خود جلب کرد. این راه حل احتمالی تلاش می کند تا با در نظر گرفتن سقف مشخصی برای تعداد دانشجویان بین المللی، فشار کمبود مسکن را کاهش دهد.

قربانیان اصلی مهاجرت به کانادا

با اینکه افزایش تعداد دانشجویان خارجی می تواند برای کمبود مسکن نگران کننده باشد، ولی نماینده اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا بیان کردن با وجود اهمیت این موضوع نباید در این چالش اغراق کنیم. همچنین گفت که باید همکاری با استان ها برای حل این مشکل نزدیک تر شود.
دانشجویان بین المللی در کانادا در حقیقت قربانیان این محدودیت ها و مشکلات هستند و نه عامل آن، بنابراین نیاز است تا از وجود مسکن کافی برای آن ها اطمینان حاصل شود.
میلر در این خصوص بیان کرد که تمرکز اصلی بر روی اطمینان از کارکرد درست سیستم برای مهاجران است.

کلام آخر

کانادا یکی از مقصدهای محبوب دانشجویان بین المللی است و با وجود مشکلات مختلف، آینده برای دانشجویان خارجی در کانادا امیدوار کننده به نظر می رسد.
مزایای متقابل هم برای کانادا و هم برای دانشجو مشهود است. دانشجویان از برتری آموزشی و محیط چندفرهنگی کانادا بهره می‌برند، در حالی که کانادا از تنوع فرهنگی و مشارکت اقتصادی این دانشجویان سود می‌برد.
با این حال دولت در مورد محدود کردن دانشجویان خارجی در سال 2023 تصمیمی ندارد و همچنان از نیروی کار ماهر استقبال می کند.

به قلم که نه، به کیبرد برخی

 

دیدگاه‌ها

Leave a Reply

ورود

ثبت‌نام کنید

تنظیم مجدد رمزعبور

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید، لینکی برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.

سوال داری؟ بپرس، راحت باش