شروع تازه در کانادا پس از مهاجرت، به یک پایه مالی قوی نیاز دارد. سیستم مالی کانادا ابزارهای زیادی را ارائه می دهد که برای تقویت پشتوانه مالی و پس انداز و تحقق آرزوهای مالی طراحی شده اند.
در این میان، گواهی سرمایه گذاری تضمین شده (GIC) به عنوان چراغی برای ثبات و رشد برجسته است.
هدف این گفتمان روشن کردن ماهیت  GICها، کشف اشکال بی شمار آنها، ابهام زدایی از مکانیک عملیاتی آنها، و برجسته کردن مزایای بی شماری است که ارائه می دهند.

بیشتر بخوانید: صفر تا صد حساب RRSP در کانادا

GIC چیست (جواب کوتاه)؟

گواهی سرمایه گذاری تضمین شده یا جی.آی.سی (GIC) در کانادا یک ابزار مالی مطمئن است که توسط بانک ها و سایر موسسات مالی ارائه می شود، که در آن اصل مبلغ سرمایه گذاری شما با وعده بهره ثابت (در یک دوره مشخص) تضمین می شود.
GICها از سرمایه گذاری های کوتاه مدت چند ماهه تا تعهدات طولانی تر چندین سال را شامل می شوند که نرخ های بهره ثابت یا متغیر را ارائه می دهند.
به ویژه برای کسانی که به دنبال گزینه های سرمایه گذاری کم ریسک هستند، GIC ها ایمنی سرمایه گذاری را تضمین می کنند و در عین حال یک جریان درآمد قابل پیش بینی را ارائه می دهند و آنها را به گزینه ای ایده آل برای سرمایه گذاران محافظه کار یا کسانی که اهداف مالی کوتاه مدت تا میان مدت خاصی دارند تبدیل می کند.

GIC چیست؟

GIC یک روش سرمایه‌گذاری است با حداقل ریسک که توسط بسیاری از متولیان مالی ارائه می‌شود. این ابزار نه تنها حفاظت از سرمایه گذاری اصلی را تضمین می کند، بلکه در صورت (بعید) در ورشکستگی آن نهاد مالی، از سپرده ها تا سقف 100000 دلار کانادا محافظت می کند.

GICها مستلزم تعهد وجه (قفل شدن حساب) در مدت زمان مشخصی است که از یک ماه تا یک دهه را در بر می گیرد و دارای نرخ های بهره ثابت یا متغیر است.
مدت زمان سرمایه گذاری مستقیماً با بازده بهره در ارتباط است، طولانی شدن مدت به طور کلی نرخ بالاتری را ایجاد می کند.
قابل توجه است که برخی از GIC ها امکان بازخرید زودهنگام را دارند، البته با نرخ بهره کاهش یافته در مقایسه با همتایان غیرقابل بازخرید خود.

GIC چیست؟
GIC چیست؟

GIC در مقابل حساب پس انداز ؟

برخلاف حساب‌های پس‌انداز معمولی، سهام و اوراق قرضه که می توانند افزایش یا کاهش پیدا کنند، GIC‌ها نرخ بهره ثابتی را ارائه می‌کنند که تحت تأثیر نوسانات بازار قرار نمی‌گیرد، مشروط بر اینکه انتخاب یک GIC با نرخ متغیر نباشد.
این بدان معنی است که شما نگران تغییرات در بازاریا اقتصاد که بر سرمایه گذاری شما تأثیر می گذارد نخواهید بود.
ماهیت اصلی  GICغیرقابل بازخرید است، و وجه برای مدت انتخاب شده قفل می شود و برای برداشت های زودرس جریمه هایی اعمال می شود.

خرید GIC

فرآیند خرید یک GIC ساده است، شبیه به افتتاح یک حساب پس انداز معمولی در بانک است.
شخص فقط باید با یک موسسه مالی مثل بانک، شرکت کریدیت یا کارگزاری های مالی برود و تمایل خود را برای افتتاح  GICاعلام نماید.
مالکیت یک GIC به پرداخت سود دوره‌ای به حساب پس‌انداز فرد یا سرمایه‌گذاری مجدد در اصل سرمایه تبدیل می‌شود که به پرداخت در سررسید ختم می‌شود. پس از پایان دوره (سررسید)، سرمایه گذار با دو

مزایای سرمایه گذاری در GIC

GIC ها مترادف با امنیت و قابل پیش بینی هستند و مبالغ اصلی بیمه شده و نرخ های بهره ثابت را ارائه می دهند. آنها یک انتخاب ایده آل برای کسانی هستند که اهداف مالی کوتاه مدت تا میان مدت دارند، مانند پس انداز برای پیش پرداخت خانه یا برنامه ریزی برای بازنشستگی.

ویژگی ها:

-اصل به طور کامل محافظت می شود و نرخ بهره تضمین می شود
-سود پرداختی ماهانه، سه ماهه، شش ماهه، سالانه، در سررسید یا به طور خودکار تا سررسید که مجدد سرمایه گذاری می شود.
-شرایط زیر پنج سال بیمه شده تا سقف 100000 دلار توسط CDIC
-حداقل سرمایه گذاری 500 دلار
-کارمزد رایگان
-مبلغ اصلی در پایان دوره برگشت داده می شود
-تعهد وجه از 30 روز تا 10 سال (معمولا بین یک تا پنج سال)
-GIC های قابل نقدینگی به شما این امکان را می دهند که پول خود را زودتر و بدون جریمه برداشت کنید
-دارای مزایای خاص در صورت فوت صاحب حساب
-در دو مدل ثبت شده (توسط دولت و معاف از مالیات) یا ثبت نشده موجود است
-برای سرمایه گذاری در حساب های TFSA، RRSP، RRIF و RESP واجد شرایط هستند

GIC چیست؟
GIC چیست؟

بررسی انواع GIC

GIC ها در انواع متفاوتی وجود دارند، که نیازهای سرمایه گذاران مختلف را برآورده می کند.
GIC های با بازده تضمین شده که وعده نرخ بهره ثابت را می دهند تا GIC های مرتبط با بازار که بازده شما را به عملکرد بازار سهام مرتبط می کنند، برای هر نوع سرمایه گذار یک GIC وجود دارد. و هر نوع، ویژگی های منحصر به فردی از جمله انتخاب شرایط سرمایه گذاری، فرکانس پرداخت بهره و دسترسی به وجوه ارائه می دهد.

آ) GIC با نرخ ثابت

اگر انتظار ندارید در طول مدت دوره به مبلغ سرمایه گذاری شده خود نیاز داشته باشید، GIC های با نرخ ثابت گزینه خوبی هستند.
این GIC های معمولی برای سرمایه گذارانی مناسب است که به دنبال سرمایه گذاری موقت برای پس انداز خود هستند اما نرخ بهره بالاتری نسبت به حساب های پس انداز سنتی می خواهند.
همانطور که از نام آن پیداست، GICهای با نرخ ثابت نرخ بهره ثابت را برای مدت مشخصی تضمین می کنند.
مبلغ اصلی شما 100٪ محافظت شده و بازگشت آن تضمین شده است، بنابراین شما یک سرمایه گذاری کم خطر و پایدار دریافت می کنید.
با GIC های نرخ ثابت، می توانید محاسبه کنید که از همان ابتدا چقدر درآمد خواهید داشت زیرا بازده شما قابل پیش بینی است.

ب) GIC قابل برداشت

سرمایه‌گذارانی که انعطاف‌پذیری را برای دسترسی به وجوه خود قبل از سررسید GIC ترجیح می‌دهند، باید یک GIC قابل برداشت را در نظر بگیرند، جایی که می‌توانند در هر زمان به صورت رایگان پول نقد کنند.
در نتیجه این انتخاب، GICهای قابل برداشت در لحظه دارای نرخ بهره کمتری نسبت به GICهای با نرخ ثابت دارند.
GICهای قابل برداشت معمولاً بین 30 تا 90 روز دوره نگهداری دارند اما پس از آن می توانید آزادانه پول خود را جابجا کنید.
اکثر GIC های دیگر باید تا سررسید نگهداری شوند و نمی توان آنها را فروخت، بازخرید یا به حساب دیگری منتقل کرد، اماGIC های قابل برداشت مجموعه ای از شرایط را ارائه می دهند که اغلب از یک تا پنج سال متغیر است و همچنین نرخ های رقابتی مانند سایر GIC ها را ارائه می دهد.
گزینه های پرداخت نرخ بهره همچنان ماهانه، سه ماهه، شش ماهه، سالانه یا در سررسید می باشد؛ بازده نیز قابل پیش بینی باقی می ماند، بنابراین شما همچنان می توانید میزان درآمد خود را محاسبه کنید.
از آنجایی که سرمایه گذاری اولیه شما هنوز 100% محافظت شده و بازگشت آن تضمین شده است، GICهای قابل برداشت به اندازه GIC های معمولی با نرخ ثابت سرمایه گذاری کم ریسک و پایداری دارند.

با این حال، انعطاف پذیری برای نقدینگی زودهنگام به احتمال زیاد به این معنی است که بازده نرخ بهره ای که دریافت می کنید کمتر از یک GIC با نرخ ثابت است که کمتر در دسترس است.

GIC چیست؟
GIC چیست؟

حساب ثبت شده

GIC ها می توانند در حساب های ثبت شده یا ثبت نشده نگهداری شوند. هر دو نوع حساب دارای مزایای متمایزی هستند.
انتخاب شما بستگی به شرایط شخصی، اهداف و افق زمانی شما دارد.

حساب های ثبت شده که اغلب برای GIC ها استفاده می شوند عبارتند از:

طرح پس انداز بازنشستگی ثبت شده (RRSP)

صندوق درآمد بازنشستگی ثبت شده (RRIF)

حساب پس انداز تحصیلات فرزندان (RESP)

حساب پس انداز بدون مالیات (TFSA)

RRSP ها قابل کسر مالیات و به تعویق افتادن مالیات هستند، در حالی که RRIF ها و RESP ها دارای مالیات معوق هستند.
کسر مالیات به این معنی است که هرگونه پس اندازی که انجام می دهید می تواند از مالیاتی که پرداخت می کنید کسر شود.
معوق مالیاتی به این معنی است که مالیات نیازی به پرداخت ندارد مگر اینکه شما یا ذینفع پول را برداشت کنید. معمولاً هنگام برداشت وجوه، شما یا ذینفع در دَهَک مالیاتی پایین تری قرار می گیرید یا اصلاً مجبور به پرداخت مالیات نخواهید بود.
برای RRSP ها یا RRIF ها احتمالاً در شرف بازنشستگی هستید یا قبلاً بازنشسته شده اید. برای RESP ها ذینفع معمولاً فرزند یا نوه شما است که در حال رفتن به تحصیلات پس از متوسطه است.

TFSA دارای مزایای مالیاتی کمی متفاوت است. مشارکت‌هایی که انجام می‌دهید مشمول کسر مالیات نیستند، اما هرگونه بازگشت یا برداشت، از جمله درآمد بهره از GIC، 100٪ معاف از مالیات است.

حساب ثبت نشده

با حساب های ثبت نشده، هیچ یک از مزایای کسر مالیات یا معاف از مالیات را دریافت نمی کنید. با این حال، هنگام سرمایه گذاری و برداشت وجوه انعطاف پذیری بیشتری خواهید داشت، به علاوه هیچ محدودیت واریز/برداشت یا محدودیت سنی مانند حساب های ثبت شده وجود ندارد.
نکته: توجه کنید که GIC ها را نمی توان دوباره ثبت کرد یا بین حساب ها منتقل کرد. (هم برای حساب های ثبت شده و هم برای حساب های ثبت نشده)

GIC ها در سبد سرمایه گذاری شما

گنجاندن GIC ها در استراتژی سرمایه گذاری هایتان می تواند لایه ای از ثبات و تنوع را اضافه کند.
مشاوره با یک مشاور ایرانی سرمایه‌گذاری می‌تواند بینش‌هایی را در مورد اینکه چگونه GICها به شما کمک می کنند، ارائه کند و اطمینان می‌دهد که برای رسیدن به اهداف مالی خود در کانادا به خوبی مجهز هستید.

کلام آخر

در نتیجه، GIC ها یک گزینه سرمایه گذاری مطمئن و قابل پیش بینی را برای کسانی که به دنبال محافظت و رشد پس انداز خود در کانادا هستند، ارائه می دهند.
اگر برای شروع یک زندگی جدید در کانادا هستید، درک نحوه عملکرد GIC و نحوه ادغام آنها در برنامه ریزی مالی شما بسیار مهم است.

به قلم که نه، به کیبرد برخی

دیدگاه‌ها

Leave a Reply

ورود

ثبت‌نام کنید

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.