بازار مسکن کانادا  بر اساس آمار اخیر در حال حرکت به ثبات و تغییرات امیدوار کننده ای است. فروش خانه در این کشور در حال افزایش است و جریان مثبت قیمت ها نشان دهنده حالت تعادل در بازار  است. پیش بینی می شود با افزایش عرضه و بالا رفتن نرخ های اخیر بانک مرکزی، رشد قیمت ها تعدیل شود و فضای مطلوبی برای فروشندگان و خریداران ایجاد شود.

وضعیت بازار مسکن کانادا در سال 2023

آخرین آمار های منتشر شده توسط انجمن املاک و مستغلات کانادا روایتگر جریانات امیدوارکننده ای در بازار مسکن این کشور است. روند رو به رشد فروش خانه و لیست جدید قیمت ها نشان دهنده ثبات است که می تواند فرصت خوبی برای خریداران و فروشندگان ایجاد کند.

در صورتی که به خرید یا فروش ملک در این بازار متغییر می اندیشید توصیه می شود از کارشناسان قابل اعتماد راهنمایی بگیرید، این کارشناسان می توانند اطلاعات با ارزشی در خصوص بازار مسکن در هر منطقه به شما ارائه کنند.

آمار های فروش مسکن در کانادا در ماه ژوئن بیانگر 1.5 درصد افزایش در مقایسه با ماه قبل می باشد و تعداد املاک جدیدی که به ثبت رسیده است نیز 5.9 درصد بالا رفته است. لازم به ذکر است با وجود اینکه شاخص قیمت خانه نسبت به ماه قبل 2 درصد بالا رفته است ولی با این حال 4.5 درصد کاهش را نسبت به زمان مشابه در سال قبل داشته است.

وضعیت بازار مسکن کانادا در 2023
وضعیت بازار مسکن کانادا در 2023

اوضاع بازار مسکن در انتاریو

بازار مسکن ملی اهمیت بالایی دارد ولی باید در نظر داشته باشید که هر استان تحولات اقتصادی متفاوتی را تجربه می کند و در نتیجه بازار مسکن متفاوتی نیز خواهد داشت. انتاریو پر جمعیت ترین استان در کانادا است که تا به حال بخش زیادی از اصلاحات بازار مسکن را متحمل شده. این استان با ادامه جذب مهاجران همچنان باید املاک و مستغلات مسکونی را تقویت کند.

با افزایش نرخ بهره در اوایل ماه، قیمت مسکن در انتاریو پس از افزایش های 16 درصدی توانست کاهش یابد و در ماه ژوئن نسبت به ماه قبل 2 درصد کاهش یابد. فروش و فعالیت در بازار های مسکن در انتاریو در مقایسه با سال گذشته حتی با افت نسبت به ماه مه پر رونق تلقی می شود.

بازار مسکن در تورنتو حدود 18 درصد از کل فروش مسکن در کانادا را به خود اختصاص داده و نسبت به ماه قبل 3 درصد کاهش یافته است. تورنتو در برابر سایر مناطق استان به خوبی عمل کرده است و در کنار برامپتون و اوشاوا، میسیساگا میانگین قیمت بالاتری از سال گذشته ارائه داده است. با این وجود در همیلتون، لندن و اتاوا قیمت ها نسبت به سال گذشته پایین تر آمده است.

بازار مسکن در اتاوا و همیلتون در مقایسه با خانه های گران قیمت در GTA جایگزین های بهترین را ارائه می دهد. در لندن نیز املاک و مستغلات معمولا قیمت های مقرون به صرفه تری را ارائه می دهد.

بازار مسکن در انتاریو در سال 2022 با افزایش نرخ بانک و نرخ بهره با سرکوب تقاضا ها و اصلاح قیمت ها روبرو شده بود. پیش بینی می شود با توقف افزایش نرخ بهره، نرخ در سال جاری کاهش یابد. با افزایش مهاجرت و افزایش تقاضا ها برای دریافت مسکن ممکن است فشار صعودی بر قیمت مسکن در این استان به وجود بیاید.

افزایش ماهانه فروش خانه در کانادا

افزایش 1.5 درصدی فروش خانه در ماه ژوئن نشان دهنده تغییر تدریجی بازار است. در منطقه تورنتو بزرگ این فروش کاهش یافته است در حالی که افزایش سود در بریتیش کلمبیا و آلبرتا جبران کننده بود. تعداد حقیقی تراکنش ها در ماه ژوئن 2023 با 4.7 درصد افزایش توانسته بیشترین فروش در دوسال گذشته این کشور را به ثبت رساند. کارشناسان معتقدند که بازار مسکن در تابستان با توجه به فراز و نشیب های اخیر اکنون در حال تثبیت هستند.

افزایش ماهانه فروش خانه در کانادا
افزایش ماهانه فروش خانه در کانادا

پیش بینی بازار مسکن در کانادا

از موضوعات داغ روز های اخیر، بازار مسکن کانادا و پیش بینی های روند خرید و فروش مسکن است. تحلیل های اقتصادی RBC نشان دهنده این است که قیمت مسکن در کانادا 15 درصد کاهش یابد و در این رابطه آلبرتا، انتاریو و بریتیش کلمبیا به ترتیب هر کدام 6 و 19 و 16 درصد افت را تجربه خواهند کرد.

لازم به ذکر است که این کاهش ها تنها قسمتی از افزایش قیمت ها در سال 2020 و فوریه 2022 را جبران می کند. در حقیقت نوسان ها در بازار از 2022 همانند یک چرخه برای گذر از شرایط غیر عادی بیماری جهانی است.

در اواخر 2023 بازار مسکن رو به بهبود خواهد بود و با قیمت های مقرون به صرفه می تواند باعث حرکت خریداران بالقوه شود. این روند بهبود به تدریج سرعت می یابد تا زمانی که تورم در بازار کاهش یافته و اوضاع اقتصاد تثبیت شود همچنین نرخ بهره اصلی بانک مرکزی کانادا نیز کاهش یابد.

پیش بینی های بازار و روند تغییرات نشان می دهد در صورتی که توانایی مالی برای خرید خانه داشته باشید این زمان می تواند زمان درستی برای خرید باشد. به عبارت دیگر کاهش در قیمت مسکن می تواند این فرصت را ایجاد کند تا خریداران بتوانند خانه ای با قیمت مقرون به صرفه تری تهیه کنند. نکته ای که خریداران علاوه بر اوضاع مالی باید در نظر داشته باشند این است که توانایی مقابله با افزایش های احتمالی در نرخ وام مسکن در زمانی که نرخ بهره کاهش یابد را خواهند داشت.

 با توجه به اینکه روند بهبود بازار مسکن کانادا کند خواهد بود ممکن است فروشندگان انتظارات خود را تعدیل کنند و برای جذب خریداران قیمت های درخواستی خود را کاهش دهند.

پیش بینی می شود نرخ بانک مرکزی کانادا در حال حاضر تا 2024 کاهش پیدا نکند و همین موضوع به ثبات بازار مسکن کمک کند گرچه برای تقویت این بازار ممکن است کافی نباشد. بنابراین انتظار می رود قیمت ها در زمان نسبتا کوتاهی افت بیشتری پیدا کنند.

بنابر آمار ها قیمت مسکن در این کشور با همین روند کاهش یابد و حتی شاخص  RPS HPI در سه ماهه سوم تا 8 درصد بیشتر کاهش یابد. در این میان بازار های B.C. و انتاریو بیشترین ریسک نزولی را خواهند داشت به طوری که در انتاریو تا 19 درصد افت خواهد داشت.

پیش بینی بازار مسکن در کانادا
پیش بینی بازار مسکن در کانادا

تولید مسکن و ساخت و ساز در کانادا

سابقه کانادا در ساخت و ساز ضعیف بوده و نیاز است تا تولید مسکن افزایش جدی یابد تا بتواند با میزان رشد جمعیت سازگار شود. در این شرایط بحران های مربوط به قیمت مسکن در شهر های کانادا برطرف خواهد شد. در صورتی که صنعت ساخت و ساز بتواند مشکل کمبود ظرفیت و نیروی کار را جبران کند باید تا سال 2025 حدود 270000 واحد ساخته شود.

با وجود اینکه نرخ های سود بالا می تواند بر فعالیت های بازار مسکن موثر باشد و اصلاح بازار تاثیرات زیادی بر رکود در سال 2023 ایجاد کند ولی پیش بینی های متخصصان امیدوار کننده است و انتظار دارند که در نهایت بازار مسکن بهبود یابد.

کلام آخر

بازار مسکن کانادا در مسیر بهبود قرار دارد و هزینه های استقراض و حمایت های بالا از مهاجرت به پیشبرد بازار بیانجامد. با توجه به اینکه هر استان چشم اندازی متفاوت و منحصر به فرد دارد ولی همچنان بازار مسکن در کانادا به طور کلی در حال اوج گرفتن است.

تابلو شو!
تابلو، راهنمای مشاغل ایرانیان کانادا!

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by taablo (@taablo.site)

دیدگاه‌ها

Leave a Reply

ورود

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.