آشنایی و دانش انواع حساب ها در کانادا به خصوص حساب های پس انداز و معاف از مالیات برای هر ایرانی مهاجر در کانادا ضروری است.

در این گفتار به سراغ کالبدشکافی حساب پس انداز بدون مالیات (TFSA) می رویم، با تابلو همراه باشید.

همچنین گرفتن مشاوره از یک مشاور ایرانی مالی و سرمایه گذاری در کانادا مفید خواهد افتاد، زیرا آنها می توانند راهنمایی های ارزشمندی ارائه دهند و به شما در درک پیچیدگی های این حساب ها کمک کنند.

شما می توانید به راحتی مشاوران مالی ایرانی در کانادا را در صفحه مشاورین مالی وب سایت تابلو پیدا کنید.

**در کانادا به واریز پول در حساب‌های سپرده/پس‌انداز، به دلیل ماهیت سرمایه گذاری آن‌ها، از اصطلاح مشارکت در طرح یا Contribute استفاده می کنند.

حساب پس انداز بدون مالیات یا TFSA
حساب پس انداز بدون مالیات یا TFSA

حساب پس انداز بدون مالیات (TFSA)

حساب پس انداز بدون مالیات (TFSA) یک حساب سپرده سرمایه گذاری مطمئن و منعطف در دسترس کانادایی ها است که در سال 2009 معرفی شد و مزایای مالیاتی قابل توجهی را برای اهداف مختلف مالی ارائه می دهد، خواه برای خانه، ماشین، تعطیلات، بازنشستگی یا سایر اهداف شخصی باشد.

مزایای مالیاتی حساب TFSA

واریز (مشارکت) در یک حساب TFSA شامل معاف از مالیات نیست، ولی هر درآمد به دست آمده از این سپرده (مانند بهره، سود سهام، یا سود سرمایه) معاف از مالیات است، حتی در صورت برداشت فقط بهره یا اصل پول و بهره. چرا؟ چون در زمان واریز یکبار مالیات این مبلغ را پرداخت کرده اید پس در زمان برداشت مالیات دوباره نمی دهید.

پس به عبارت ساده تر یعنی اصل پول شما در این سپرده شامل مالیات است ولی بهره حاصل از آن خیر و شما هر زمان و با هر دلیلی می توانید بدون پرداخت مالیات پول داخل این سپرده را برداشت کنید.

واجدین شرایط حساب TFSA

-مقیم کانادا باشید، یعنی اقامت دائم، شهروند، یا دارنده مجوز کار یا مجوز تحصیل
(افراد غیر مقیم نیز می توانند یک TFSA در کانادا باز کنند، اما تا زمانی که مقیم کانادا نشوند، بر مبلغ آنها یک درصد در ماه مالیات تعلق می گیرد.)
-برای افراد 18 یا 19 سال به بالا (بسته به استان) با شماره بیمه اجتماعی معتبر (SIN) افتتاح این حساب ممکن است.
نکته: برای واجد شرایط بودن برای TFSA نیازی به داشتن شغل در کانادا یا کسب درآمد در اینجا ندارید. به عبارت ساده تر، به عنوان یک مقیم (دائم یا موقت) که بالای سن قانونی است، می توانید بلافاصله پس از دریافت SIN یک TFSA باز کنید.

نحوه باز کردن TFSA در کانادا

شما می توانید یک حساب پس انداز بدون مالیات یا TFSA در یک بانک کانادایی و یا شرکت های اعتباری (Credit Companies) افتتاح کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد TFSA و فرآیند باز کردن حساب، می توانید با یک مشاور ایرانی سرمایه گذاری در کانادا یک قرار ملاقات رزرو کنید.

شما می توانید بیش از یک حساب TFSA با یک یا چند موسسه داشته باشید. با این حال، سقف واریز (مشارکت) شما بر اساس تعداد TFSA هایی که دارید متفاوت نیست و مجموع واریزهای شما نباید از سقف مبلغ سالانه شما تجاوز کند.

حساب پس انداز بدون مالیات یا TFSA
حساب پس انداز بدون مالیات یا TFSA

سقف واریز (مشارکت) پول در حساب TFSA

TFSA دارای محدودیت واریز یا مشارکت سالانه (Contribution Room) است، یعنی به مقدار مشخصی قادر هستید در این حساب در طول سال پول واریز کنید.
این سقف واریز سالانه توسط آژانس درآمد کانادا یا CRA تعیین می شود.

(سقف واریز به حساب TFSA تعیین شده توسط CRA برای سال 2024 برابر است با 7000 دلار کانادا)

نکته: فقط وجوهی که به TFSA خود واریز می کنید به عنوان مشارکت حساب می شود. یعنی درآمد سرمایه گذاری یا درآمد حاصل از مبلغی که قبلاً در TFSA شما وجود دارد، مشارکت در سپرده محسوب نمی شود و بر سقف مشارکت شما تأثیری نخواهد داشت.

نکته: اختلاف تا سقف واریز استفاده نشده را می توان بدون محدودیت به سال های بعدی منتقل کرد.

به عنوان مثال، اگر محدودیت سالانه 7000 دلار باشد و شما 5000 دلار در طول سال واریز کنید، مبلغ 2000 دلاری که تا سقف پر نکرده اید، به سقف واریز شما در سال بعد اضافه می شود. بنابراین، اگر محدودیت تعیین شده برای سال بعد بالفرض 7500 دلار باشد، سقف شما برای سال بعد 9500 دلار خواهد بود.

نکته: از زمانی که مقیم کانادا می شود سقف واریز برای شما محاسبه می شود، حتی اکر حساب TFSA را در همان ابتدا باز نکرده باشید.
مثلا اگر در سال 2024 مقیم (دائم/موقت) کانادا شوید ولی حساب TFSA را باز نکنید، و در سال بعد از آن یعنی 2025 این حساب را باز کنید، با فرص اینکه سقف واریز سال 2025 به اندازه 7500 دلار باشد؛ شما دارای سقف واریز مجموع سال 2024 و 2025 خواهید بود که برابرست با 14500 دلار.

چه اتفاقی می افتد اگر من بیش از حد به TFSA خود واریز کنم؟

اگر بیش از سقف تعیین شده خود در سال به حساب TFSA واریز کنید، باید جریمه اضافه واریز که معادل یک درصد از مبلغ واریز اضافی در ماه است را بپردازید تا زمانی که وجه بالاتر از سقف از حساب شما برداشت شود.

مثلا، اگر سقف 7000 دلار در سال است و شما سقف را پر کرده اید و سپس در ماه اکتبر 500 دلار دیگر واریز می کنید و مبلغ موجود در حساب را به 7500 دلار می رسانید. باید معادل یک درصد 500 دلار (مبلغ بالای سقف) که می شود 5 دلار ماهیانه را طی ماه های اکتبر – نوامبر و دسامبر آن سال به CRA پرداخت کنید.
تا زمانی که 500 دلار را از حساب برداشت کنید و یا در سال جدید سقف افزایش یابد (اگر به انداره 500 دلار به بالا افزایش یابد، و گرنه دوباره به اندازه یک درصد بالای مبلغ سقف جدید باید جریمه پرداخت کنید)

انواع مختلف سرمایه گذاری در حساب TFSA

TFSA ها می توانند طیف وسیعی از سرمایه گذاری ها از جمله پول نقد، GIC، اوراق قرضه، سهام و صندوق های سرمایه گذاری مشترک را در خود نگه دارند، اگرچه برخی از TFSA ها ممکن است محدودیت هایی برای انواع خاصی از سرمایه گذاری داشته باشند.

برداشت از TFSA

از حساب TFSA می‌توانید در هر زمانی و بدون هیچ دلیلی (خرید خانه، تحصیل و …) برداشت کنید. برداشت از این حساب چه کل مبلغ و چه سود حاصل از سپرده معاف از مالیات است.

نکته: وقتی از TFSA خود برداشت می کنید، این مبلغ در ابتدای سال آینده به سقف واریز TFSA شما اضافه می شود. اما دقت کنید واریز دوباره آن مبلغ (یا هر مبلغی) بیش از سقف آن سال ممکن است شما را بالای سقف ببرد و شامل مالیات جریمه کند.

مثلا، در سال 2024 سقف واریز 7000 دلار است، شما هم در حساب TFSA خود 4000 دلار دارید و هنوز 3000 دلار جا دارید تا به سقف برسید.
بنا با دلایلی به آن 4000 دلار نیاز پیدا می کنید و آن را برداشت می کنید. اما بعد از مدتی تصمیم می گیرید دوباره آن 4000 دلار را به حساب برگردانید. در این مورد اگر این کار را بکیند شما به اندازه 1000 دلار( 4000-3000=1000 ) بالای سقف خود واریز کرده اید و شامل جریمه می شوید.
اما اگر تا پایان سال صبر کنید در سال جدید با فرض سقف 7500 دلاری برای سال 2025، شما 7500 + 4000 که برابر می شود با 13500 دلار سقف خواهید داشت.

حساب پس انداز بدون مالیات یا TFSA
حساب پس انداز بدون مالیات یا TFSA

اگر به طور دائم کانادا را ترک کنیم، برای TFSA ما چه اتفاقی می افتد؟

اگر تصمیم دارید برای همیشه کانادا را ترک کنید، همچنان می توانید حساب پس انداز بدون مالیات یا TFSA خود را حفظ کنید.

اما از زمانی که دیگر مقیم کانادا نیستید:

– درآمد به دست آمده در TFSA یا مبالغ برداشت شده از آن توسط کانادا مشمول مالیات نمی شوند، اما ممکن است در کشور محل اقامت شما مشمول مالیات شوند.
– تا زمانی که به طور رسمی دیگر مقیم کانادا نیستید، می توانید به واریز به حساب TFSA خود ادامه دهید. برای آن سالی که کانادا را ترک می‌کنید، مجاز به استفاده از کل سقف آن سال هستید.
– هنگامی که دیگر مقیم نستید، سقف واریز دیگر به سال بعد انتقال نمی یابد.
– برداشت های شما از زمانی که مقیم نیستید، به سقف واریز شما اضافه می شود، اما فقط زمانی قابل استفاده خواهند بود که دوباره مقیم مالیاتی کانادا شوید. (یعنی اظهار نامه مالیاتی پر کنید.)
– واریزهای شما به TFSA از زمانی که دیگر مقیم نیستید مشمول مالیات ماهانه یک درصد بر مبالغ واریزی است.

انتقال از حساب RRSP به حساب TFSA

اگر پولی را از RRSP خود به TFSA خود منتقل کنید، معادل برداشت پول از حساب RRSP است و شامل مالیات بر درآمد می شود و به عنوان درآمد باید در اظهارنامه مالیاتی خود در آن سال بیاورید.
از سوی دیگر برای حساب TFSA به عنوان مشارکت در نظر گرفته می شود و سقف را پر می کند.

پس از فوت دارنده حساب TFSA

با فوت دارنده حساب پس انداز بدون مالیات TFSA، وضعیت معافیت مالیاتی حساب متوقف می شود. مگر اینکه همسر یا شریک زندگی به عنوان دارنده جانشین تعیین شده باشد.
برای TFSA هایی که به صورت سپرده یا قراردادهای سالیانه ساختار یافته اند، موجودی حساب با احتساب “ارزش منصفانه بازار” در زمان مرگ دارنده حساب به ذینفعان بدون مالیات پرداخت می شود.
درآمدهای بعدی (پس از مرگ دارنده حساب) مشمول مالیات منظم می شوند.

حساب پس انداز بدون مالیات یا TFSA
حساب پس انداز بدون مالیات یا TFSA

کلام آخر

حساب پس‌انداز بدون مالیات یک گزینه پس‌انداز همه‌کاره و سودمند برای کانادایی‌ها است که رشد سرمایه‌گذاری بدون مالیات و انعطاف‌پذیری از نظر واریز و برداشت را فراهم می‌کند.
چه برای اهداف کوتاه مدت و چه برای برنامه ریزی مالی بلند مدت می خواهید پس انداز کنید، TFSA می تواند بخش ارزشمندی از استراتژی مالی شخصی شما باشد.
موسسات مختلف ممکن است انواع مختلفی از حساب های TFSA را ارائه دهند. مهم است که شرایط و ضوابط خاص TFSA های موجود در مؤسسه انتخابی خود را جویا شوید و درک کنید.
درک انواع، محدودیت‌ها و گزینه‌های موجود می‌تواند به شما کمک کند از این ابزار قدرتمند پس‌انداز بهترین استفاده را ببرید.

به قلم که نه، به کیبرد برخی

 

دیدگاه‌ها

Leave a Reply

ورود

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.