کانادا معمولا از خریداران خانه در سرتاسر کشور استقبال می کرد، ولی از اوایل ژانویه 2023 دولت کانادا ممنوعیت موقتی برای خرید خانه توسط غیر کانادایی ها به مدت 2 سال ایجاد کرده است. به گونه ای که افراد خارجی در صورتی که قصد خرید خانه در کانادا داشته باشند باید واجد شرایط تعیین شده باشند تا اجازه خرید به آن ها داده شود.

مالیات برای خریداران خارجی

از اکتبر 2022 در انتاریو ساکنان غیردائم و غیرشهروندان برای خرید خانه باید مالیات پرداخت کنند، سرمایه گذاران خارجی برای اقتصاد کشور سودمند هستند ولی برای حفظ مسکن مقرون به صرفه برای ساکنان کانادا، انتاریو و بریتیش کلمبیا مالیات در مناطق خاص را برای خریداران خارجی وضع کرده اند.

میزان این مالیات در انتاریو 25 درصد و در بریتیش کلمبیا 20 درصد می باشد. با توجه به این قانون جدید اگر یک فرد غیر مقیم قصد داشته باشد که خانه ای به ارزش 1 میلیون دلار در انتاریو بخرد باید 25 درصد مالیات یعنی حدود 250 هزار دلار نیز مالیات پرداخت کند. با این حساب هزینه ای که باید برای خرید خانه و قرارداد پرداخت شود به یک میلیون و دویست و پنجاه هزار دلار خواهد رسید.

مالیات برای خریداران خارجی
مالیات برای خریداران خارجی

مالیات برای خرید خانه توسط افراد غیر مقیم 25 درصد برای املاک مسکونی است که در هر نقطه از استان باید اعمال شود. پیش از این تغییرات این مالیات 15 درصد بوده است و تنها برای خرید خانه در منطقه Greater Golden Horseshoe (GGH) دریافت می شد. این مقدار در مارچ 2022 به 20 درصد و در اکتبر 2022 به 25 درصد افزایش یافته است.

در صورتی که نیازی به دریافت وام برای خرید ملک مسکونی نداشته باشید و بتوانید 100 درصد هزینه را به صورت نقد پرداخت کنید می توانید این پول را به وکیل خود انتقال داده و هزینه های مالیات و هزینه های قانونی مربوطه را پرداخت کنید.

معافیت مالیات در انتاریو

مالیات خرید خانه در انتاریو توسط خریداران خارجی باید پرداخت شود ولی معیار ها و شرایطی برای معافیت از این مالیات وجود دارد. در صورتی که اتباع خارجی قصد خرید خانه با همسر کانادایی داشته باشند یا تحت حمایت های پناهندگانی باشند می توانند از این مالیات معاف شوند. البته این معافیت در شرایطی است که فرد خارجی این ملک را اقامتگاه اصلی خود تعیین کند.

علاوه بر شرایط معافیت، معیار هایی نیز برای تخفیف در این مالیات وجود دارد. افراد غیر مقیمی که شرایط معافیت را نداشته باشند می توانند در شرایط خاص شامل تخفیف شوند. اولین راه دریافت این تخفیف این است که فرد خارجی مقیم کانادا شود یا یک دانشجوی بین المللی یا شاغل انتاریو باشد.

در مورد دریافت تخفیف نیز شخص باید این ملک را به عنوان اقامتگاه اصلی خود تعیین کند و این دارایی باید توسط اتباع دارای  شرایط نگهداری شود. محدودیت زمانی برای دریافت تخفیف توسط افراد غیر کانادایی وجود دارد به طوری که شخص باید طی 90 روز بعد از زمان اخذ اقامت کانادا برای دریافت این تخفیف اقدام کنند.

دریافت وام برای خرید خانه در کانادا

در صورتی که افراد غیر مقیم بتوانند 35 درصد ارزش خانه را به عنوان پیش پرداخت به صورت نقد بپردازند، بانک ها و وام دهندگان در کانادا می توانند حداکثر 65 درصد ارزش خانه را با عنوان وام مسکن در اختیار این افراد قرار دهند. لازم به ذکر است که بانک های مختلف ممکن است از قوانین متفاوتی پیروی کنند و سختگیری های بیشتری داشته باشند.

اکثر بانک ها مبلغ پیش پرداخت را حداقل 30 روز زودتر از بستن قرارداد خرید از خریدار طلب می کنند. حتی در برخی بانک ها این عدد به 90 روز هم می رسد.

برای دریافت وام خرید ملک مسکونی در کانادا، افراد غیر مقیم باید شرایطی را داشته باشند تا بانک ها این وام را بپردازند.  خریداران علاوه بر پرداخت 35 درصد ازهزینه به صورت نقد باید یک نامه اشتغال به کار که درآمد آن ها را به صورت دلار آمریکا یا کانادا ذکر کرده باشد، نامه Credit Check و یک گردش حساب سه ماه آخر نیز ارائه دهند. البته که این مدارک در هر بانک ممکن است بیشتر و یا کمتر باشند.

دریافت وام برای خرید خانه در کانادا
دریافت وام برای خرید خانه در کانادا

در مورد دریافت وام در کانادا نوع نرخ بهره ای که باید به عنوان غیرمقیم بپردازید را نیز در نظر داشته باشید. افراد خارجی در صورتی که شرایط دریافت وام را داشته باشند به طور معمول نرخ بهره ای به اندازه کانادایی ها دریافت می کنند. حتی در صورتی که افراد شرایط دریافت وام را نداشته باشند می توانند از وام دهندگانی که نرخ بهره بالاتری طلب می کنند این وام را دریافت کنند.

محدودیت های خرید خانه برای افراد غیر مقیم

محدودیت های فروش خانه به غیر کانادایی ها از ژانویه 2022 لازم الاجرا شد و از خرید خانه توسط افراد خارجی ممانعت به عمل آورد. این محدودیت ها به مدت دو سال در واقع بخشی از وعده های لیبرال در جریانات انتخاباتی فدرال 2021 بود.

چند ماه بعد از اجرای ممنوعیت های فروش خانه به غیر کانادایی ها، دولت برخی محدودیت ها را لغو کرده است و اکنون به افراد غیر مقیم که دارای مجوز کار هستند اجازه خرید خانه را می دهد. افرادی که مجاز به کار در این کشور هستند و حداقل 183 روز از دریافت این مجوز و شروع کار آنها گذشته باشد می توانند یک ملک مسکونی بخرند.

شرکت های غیر کانادایی نیز می توانند برای توسعه خود، ملک مسکونی و یا زمین های خالی منطقه بندی شده برای استفاده مسکونی خریداری کنند. این اصلاحات در واقع برای اطمینان از اسکان افراد خارجی که در کانادا زندگی می کنند ایجاد شده تا از سرمایه گذاری های سوداگرانه جلوگیری شود.

خرید خانه در کانادا با اقامت موقت

ساکنان موقت یا افرادی با مجوز کاری و تحصیلی معتبر می توانند در صورتی که معیار های خاصی را داشته باشند از این ممنوعیت مستثنا باشند. دولت کانادا در چنین شرایطی مدرکی برای اثبات قصد شما برای اقامت دائم در این کشور نیاز دارد.

دانشجویان خارجی و افرادی که در برنامه های تحصیلی مجاز در موسسات کانادایی ثبت نام کرده باشند در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند می توانند از ممنوعیت های خرید خانه در کانادا معاف شوند.

محدودیت های خرید خانه برای افراد غیر مقیم
محدودیت های خرید خانه برای افراد غیر مقیم

یکی از اصلی ترین شرایطی که این افراد باید رعایت کنند این است که تنها یک خانه و با قیمتی کمتر از 500 هزار دلار تهیه کنند و حداقل 244 روز از 5 سال گذشته را در این کشور زندگی کرده باشند و اظهارنامه های مالیاتی مبنی بر درآمدهایشان را ارائه کرده باشند. لازم به ذکر است در مورد شرط قیمت خانه، ممکن است در استان هایی مانند انتاریو یا بریتیش کلمبیا که میانگین قیمت ها 800 هزار دلار است این عدد کافی نباشد.

علاوه بر دانشجویان با مجوز های تحصیلی افرادی که دارای مجوز های کاری معتبر هستند و اقامت موقت در این کشور دارند نیز می توانند با شرایطی در این کشور خانه خریداری کنند. یکی از این شرایط این است که فرد خارجی کاری تمام وقت در کانادا داشته باشند و حداقل 3 سال گذشته را در این کشور کار کرده باشد.

در این شرایط نیز فرد حق خرید بیش از یک خانه را ندارد و باید تمام اظهارنامه های مالیاتی مربوط به حداقل درآمد های تعیین شده را از 3 سال گذشته ارائه دهد. به عبارت دیگر در صورتی که فردی قصد خرید خانه در کانادا داشته باشد باید ثابت کند از 4 سال گذشته 3 سال را به صورت تمام وقت در این کشور کار کرده است.

کلام آخر

در سال های اخیر در کانادا هزینه مسکن به شدت افزایش یافته و از همین رو قوانین جدیدی در این کشور به اجرا گذاشته شده تا سرمایه گذاران خارجی نتوانند خانه هایی که در آن زندگی نخواهد کرد خریداری کرده و با این سرمایه گذاری های سوداگرانه باعث ایجاد هزینه های فزاینده شوند ولی همچنان شرایطی برای خرید خانه در این کشور برای غیر کانادایی ها وجود دارد.

تابلو شو!
تابلو، راهنمای مشاغل ایرانیان کانادا!

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by taablo (@taablo.site)

دیدگاه‌ها

Leave a Reply

ورود

ثبت‌نام کنید

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.