با اعلام 5 درصد افزایش نرخ بهره در کانادا توسط بانک مرکزی این کشور، اکنون هزینه وام به سطحی رسیده است که کانادا در 22 سال گذشته تجربه نکرده است. لازم به ذکر است این تصمیم در 12 ژانویه 2023 و تنها چند هفته پس از افزایش به 75/4 درصد بوده است.

دلیل افزایش نرخ بهره در کانادا

همانطور که می دانید در سال 2020 همزمان با همه گیری کرونا چشم انداز های اقتصادی به شدت تحت تاثیر قرار گرفت. در آن شرایط بانک مرکزی کانادا در جهت تقویت اقتصاد نرخ بهره را به 25/0درصد کاهش داده بود.

از ژانویه 2022 بانک مرکزی برای کاهش تورم ها نرخ بهره با به 75/4 رساند با این حال نرخ تورم در چند ماه بعد به بیشترین سطح خود در 40 سال گذشته رسید و با وجود کاهش ها در چند ماه بعد همچنان بالا بود.

عوامل زیادی در این تصمیم موثر هستند که سه مورد از اصلی ترین آنها عبارتند از مقابله با تورم موجود، بازار کار و رشد تولید ناخالص داخلی. تورم با شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)سنجیده می شود. این عدد در سال قبل از 3/4 به 4/4 در ماه مارس افزایش یافته است.

اقتصاد کانادا در سه ماه اول سال 1/3درصد رشد داشته است و برخلاف پیش بینی های بانک مرکزی کانادا نه تنها اقتصاد کند نشده است بلکه می تواند منجر به نرخ تورم بالاتری نیز شود. در مورد بازار کار کانادا لازم به ذکر است که نرخ بیکاری در این کشور 5 درصد است و حتی در یک ماه گذشته 2 درصد به نرخ اشتغال افزوده شده است. با شرایط شغلی مناسب و به دنبال افزایش تقاضا ها، قیمت ها نیز برای پاسخگویی به این تقاضا ها افزایش یافته و در نهایت باعث بالا رفتن تورم می شود.

دلیل افزایش نرخ بهره در کانادا
دلیل افزایش نرخ بهره در کانادا

نرخ بهره سیاستی

در ابتدا برای درک بهتر از شرایط بهتر است بدانید نرخ بهره سیاستی چیست؟ نرخ بهره سیاستی در هر کشور توسط بانک مرکزی تعیین می شود و این نرخ به نوعی یک نقطه مرجع برای نرخ هایی است که بانک ها از مشتریان دریافت می کنند. این نرخ بر تمام نرخ های بهره ای که پرداخت می کنید از جمله وام مسکن تاثیر می گذارند.

به طور مثال زمانی که وامی با نرخ بهره متغییر دریافت می کنید، وام دهنده، وامی مرتبط را نرخ اصلی بانک به شما می دهد؛ بنابراین هر زمان نرخ بهره سیاست در کانادا افزایش یابد نرخ بهره ای که شما باید پرداخت کنید نیز افزایش خواهد یافت.

در حقیقت افزایش نرخ بهره میتواند گرفتن وام را گران تر کند و بر سرمایه گذاری ها و تصمیم های مخارج افراد تاثیر گذارد. برای افرادی که قصد دارند اولین خانه خود را بخرند حتی افزایش های جزئی در این نرخ بهره می تواند تاثیر چشمگیری داشته باشد.

افزایش این نرخ ها می تواند بر بازار اجاره نیز تاثیر دارد به گونه ای که هزینه های بالاتر وام مسکن از طریق بالا رفتن نرخ اجاره بها به مستاجران نیز منتقل می شود. نرخ بهره می تواند بر حساب های پس اندازه نیز تاثیر گذار باشد زیرا با افزایش نرخ بهره، مشتریان نیز انتظار دارند که نرخ بهره در حساب های پس انداز نیز افزایش یابد.

افزایش نرخ بهره می تواند برای حساب های پس انداز و سرمایه گذاری های بانکی باعث نرخ کمی بالاتر باشد. در حقیقت موسسات مالی موظف به پرداخت سود پس انداز متناسب با نرخ بهره نیستند ولی فشار های رقابتی موجود می تواند در نهایت باعث افزایش ها شود.

رابطه نرخ بهره در کانادا و رکود

هنگامی که نرخ بهره به سرعت افزایش می یابد این امکان وجود دارد که منجر به رکود نیز بشود. از سال 1961 تاکنون سه مرتبه اتفاق افتاده است که بانک مرکزی کانادا در جهت کاهش تورم ها، نرخ بهره را به سرعت افزایش داده است و هر بار نیز در نهایت منجر به رکود شده است.

با توجه به آنچه بیان شد طبیعی است که اکنون کانادایی ها تصور کنند که رکود اقتصادی در راه است. با این حال داده های اقتصادی در حال حاضر مثبت هستند و اقتصاد از آنچه پیش بینی شده بود بهتر است ولی همچنان دور از انتظار نیست که کانادایی ها مخارج مربوط به سرگرمی و سفر را کاهش دهند.

رابطه نرخ بهره در کانادا و رکود
رابطه نرخ بهره در کانادا و رکود

تاثیر نرخ بهره بر وام مسکن

نرخ بهره می تواند از روش های متفاوتی، وام مسکن را تحت تاثیر قرار دهد. در خصوص وام های مسکن با نرخ ثابت تنها زمانی افزایش نرخ بهره موثر خواهد بود که شما مدت را تمدید کنید. در مورد وام های مسکن با نرخ متغیر، پرداخت ها همزمان با افزایش نرخ اولیه بالا می رود.

خرید اولین خانه و دریافت وام مسکن نیز می تواند تحت تاثیر نرخ بهره بالا قرار گیرد. بدیهی است که با افزایش نرخ بهره خرید خانه برای مردم سخت تر می شود.

تاثیر نرخ بهره بر دریافت وام  و حساب های پس انداز

با افزایش نرخ های اصلی، موسسات مالی در جهت جبران زیان های استقراضی که متحمل می شوند نرخ های بهره وام را افزایش می دهند. این شرایط می تواند نشان دهنده وجود موثر تورم باشد. بالا رفتن نرخ بهره همواره بر حساب های پس انداز تاثیری ندارد ولی همانطور که گفته شد تحت شرایط رقابتی ممکن است که سود این حساب ها نیز بیشتر شود.

آمادگی برای افزایش نرخ بهره

از ژانویه 2022 با افزایش مداوم نرخ ها، افرادی که وام می گیرند و صاحبان خانه های با نرخ های پایین تحت تاثیر قرار گرفته اند، به علاوه برخی از اقتصاددانان افزایش های بیشتری را پیش بینی می کنند. در هر صورت برنامه ریزی اقتصادی برای آمادگی با تغییر شرایط بی ضرر است.

یکی از اولین کار هایی که باید انجام دهید این است که بدهی های با بهره بالا را به سرعت پرداخت کنید، با این شیوه پرداخت های خود را حداقل می رسانید و بهره پرداختی را کاهش خواهید داد.

در جهت آمادگی برای تغییرات ایجاد یک پس انداز ضروری برای هزینه های پیش بینی نشده می تواند تصمیم درست باشد. زمان افزایش نرخ بهره می تواند زمان ایده آلی برای پس انداز با بهره بالا باشد، می توانید پول های خود را پس انداز کنید و سود کسب کنید.

همچین می توانید یک برنامه ریزی مالی داشته باشید و همواره به آن پایبند بمانید و در شرایط متفاوت آن را به روز کنید. در این موقعیت محدود کردن هزینه ها نیز ایده بدی نیست و در همین جهت بهتر است بدهی های خود را کاهش دهید تا افزایش های نرخ بهره تاثیر زیادی بر فرایند های مالی شما نداشته باشد.

تورم و نرخ بهره در کانادا

تورم بیانگر افزایش قیمت کالاها و خدمات است که می تواند تحت تاثیر نرخ بهره قرار گیرد. مردم در زمان نرخ بهره پایین تمایل بالاتری به دریافت وام دارند که می تواند روند عرضه و تقاضا را مختل کند. در مقابل زمانی که نرخ بهره افزایش می یابد مردم تمایل پیدا می کنند که پس انداز کنند از این رو افزایش نرخ بهره با اینکه ممکن است فعالیت های تجاری را کند نمایید، می تواند در اقتصاد تعادل ایجاد کند.

تورم و نرخ بهره در کانادا
تورم و نرخ بهره در کانادا

در ابتدای همه گیری کرونا، کاهش نرخ بهره باعث تحریک رشد اقتصادی شد و در حال حاضر با رشد بالای اقتصادی زمان افزایش نرخ بهره رسیده است. این امکان وجود دارد که این افزایش نرخ بهره در کانادا بتواند منجر به کاهش تورم در این کشور شود ولی هنوز هم عوامل داخلی و خارجی بسیاری می توانند در افزایش تورم موثر باشند.

کلام آخر

نرخ بهره در کانادا در جهت مهار تورم افزایش یافته است و پیش بینی می شود این افزایش ادامه داشته باشد یا منجر به رکود اقتصادی شود. همچنین نرخ بهره بالاتر می تواند بر هزینه های وام، نرخ های پس انداز و عملکرد های سرمایه گذاری موثر باشد. تغییرات ناشی از افزایش نرخ  بهره می تواند به شکل قابل توجه ای بر خانواده های کانادایی تاثیر گذار باشد.

تابلو شو!
تابلو، راهنمای مشاغل ایرانیان کانادا!

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by taablo (@taablo.site)

دیدگاه‌ها

دیدگاهی بنویسید

ورود

ثبت‌نام کنید

تنظیم مجدد رمزعبور

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد کنید، لینکی برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.

سوال داری؟ بپرس، راحت باش