کانادا چهارمین کشور جهان از نظر وسعت است و با تنوع فرهنگی فراوان، یکی از جذاب‌ترین مقصدها برای کار، تحصیل و زندگی به‌شمار می‌آید. این کشور که در آمریکای شمالی قرار گرفته است، با جمعیت گسترده و سرمایه اجتماعی بالا، به‌عنوان یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی در جهان شناخته می‌شود. یکی از جذاب‌ترین و منحصربه‌فردترین ویژگی‌های کانادا، وجود استان‌های مختلفی است که هر کدام قوانین، ویژگی‌ها و جاذبه‌های گردشگری مخصوص به خود را دارند. در این مقاله، قصد دارم که شما را با استان های کانادا و تاریخچه هر کدام آشنا کرده و جاهای دیدنی این استان‌ها را به شما معرفی کنم.

مناطق (Territory) و استان های (Province) کانادا

همانطور که می‌دانید، کانادا یک کشور بزرگ در شمال قاره آمریکا است که از 3 منطقه (Territory) و 10 استان (Province) تشکیل شده است. هر کدام از این مناطق و استان‌ها ویژگی‌های خود را دارند و به یک دلیل خاصی مشهور هستند. در ادامه، به این سوال پاسخ می‌دهیم که مناطق و استان های کانادا کدامند؟

نکته: دقت کنید که کشور کانادا مانند ایران مرزهای جغرافی/سیاسی هر شهر خود را استان (Province) نامید، اما کشور آمریکا آن ها را ایالت (State) نامید.

کانادا چند استان دارد و ویژگی هر استان چیست؟
کانادا چند استان دارد و ویژگی هر استان چیست؟

مناطق کانادا (Canada Territories)

در ابتدا، به معرفی مناطق کانادا می‌پردازیم. همانطور که پیش‌تر نیز عنوان شد، کانادا از 3 منطقه اصلی تشکیل شده که بخش‌های مختلفی را در خود جای داده‌اند. در ادامه، لیست مناطق مختلف کانادا (Canada Territories) برای شما آورده شده است:

منطقه یوکون (Yukon)

منطقه شمال غربی (Northwest Territories)

منطقه نوناووت (Nunavut)

استان های کانادا

حال که با نام سه منطقه کانادا آشنا شدیم، بهتر است که استان های این کشور را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که پیش‌تر عنوان کردیم، کانادا 10 استان دارد که هر کدام از ویژگی‌های منحصربه‌فردی برخوردار هستند. این استان‌ها عبارت‌اند از:

استان آلبرتا (Alberta)

استان بریتیش کلمبیا (British Columbia)

استان منیتوبا (Manitoba)

استان نیوبرانزویک (New Brunswick)

استان نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)

استان نوواسکوشیا (Nova Scotia)

استان انتاریو (Ontario)

استان جزیره پرنس ادوارد (Prince Edward Island)

استان کُبِک (Quebec)

استان ساسکچوان (Saskatchewan)

استان نوناوت (Nunavut)

استان یوکون (Yukon)

برخی از استان‌ها و مناطق کانادا دارای وضعیت خاصی هستند. به عنوان مثال، کبک استانی است که دارای زبان و فرهنگ فرانسوی است و نیوفاندلند و لابرادور یک استان است که شامل جزیره نیوفاندلند و منطقه لابرادور می‌شود.

مناطق و استان های کانادا
مناطق و استان های کانادا

شهرهای مهم استان های کانادا

حال که با استان های کانادا و 3 منطقه اصلی این کشور آشنا شدیم، بهتر است که شهرهای مهم هر استان کانادا را مورد بررسی قرار دهیم. این شهرها را می‌توان نماینده هر استان دانست که فرهنگ و ویژگی‌های استان را به ما نشان می‌دهند.

در ادامه، به شما می‌گویم که شهرهای کانادا کدامند:

استان انتاریو: تورنتو (Toronto)

استان کُبِک: مونترال (Montreal)

استان بریتیش کلمبیا: ونکوور (Vancouver)

استان آلبرتا: کالگری (Calgary)

استان نوا اسکوشیا: هلیفکس (Halifax)

مراکز استان های کانادا

حال که با شهرهای مهم استان های کانادا آشنا شدیم، به بررسی مراکز این استان‌ها می‌پردازیم. در بیشتر استان‌هایی کانادا، شهرهای مهم همان مراکز استان هستند و ویژگی‌های خاص استان در این شهرها قرار گرفته‌اند. در ادامه، به معرفی مراکز چند استان مهم و معروف کانادا می‌پردازیم:

استان انتاریو: شهر تورنتو (Toronto)

استان کُبِک: شهر کوئبک‌سیتی (Quebec City)

استان بریتیش کلمبیا: شهر ونکوور (Vancouver)

استان آلبرتا: شهر ادمونتون (Edmonton)

استان نیوبرانزویک: شهر فردریکتون (Fredericton)

استان جزیره پرنس ادوارد: شهر چارلوت‌تاون (Charlottetown)

استان ساسکاچوان: شهر رگاینا (Regina)

استان مانیتوبا: شهر وینیپگ (Winnipeg)

استان نوا اسکوشیا: شهر هالیفاکس (Halifax Regional Municipality)

استان نیوفاندلند و لابرادور: شهر سنت جانز (St. John’s)

مراکز استان های کانادا
مراکز استان های کانادا

تاریخچه هر استان کانادا

در این بخش، قصد داریم که تاریخچه تمامی استان های کانادا را مورد بررسی قرار دهیم. این تاریخچه‌ها نشان‌دهنده فرآیند تاسیس و توسعه این استان‌های کانادا هستند که از تاثیرات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مختلفی برخوردار بوده‌اند.

در ادامه، همه چیز درباره استان های کانادا مورد بررسی قرار می‌گیرد:

استان انتاریو: استان انتاریو یکی از پرجمعیت‌ترین استان‌های کانادا است و تاریخچه آن به دوران سرزمین‌های انگلیسی-کانادایی (Upper Canada) و لاور کانادایی (Lower Canada) در قرن نوزدهم باز می‌گردد. در سال ۱۷۹۱، این دو منطقه به‌طور رسمی تاسیس شدند و در سال ۱۸۴۱، نام تورنتو به‌عنوان پایتخت (مرکز) انتاریو مورد تایید قرار گرفت

استان کُبِک: استان کُبِک دارای یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا، یعنی شهر مونترال است. تاریخچه استان کُبِک به زمان فرانسوی‌ها در کانادا بازمی‌گردد. کُبِک به‌عنوان یکی از اولین مستعمرات اروپایی در امریکای شمالی در سال ۱۶۰۸ تاسیس و در سال ۱۶۶۳ به دست فرانسوی‌ها تصرف شد

استان بریتیش کلمبیا: تاریخچه استان بریتیش کلمبیا به دوران دوره طلایی (Gold Rush) در قرن نوزدهم باز می‌گردد. این استان در سال ۱۸۵۸ تاسیس شد و با وجود کشف معادن طلا، جمعیت آن به سرعت افزایش یافت. شهر ونکوور که به عنوان مرکز استان به شمار می‌رود، در این دوران رشد قابل‌توجهی داشت

استان آلبرتا: تاریخچه استان آلبرتا با کشف معادن نفت و گاز در اواسط قرن نوزدهم آغاز شد. این استان در سال ۱۹۰۵ به‌طور رسمی به اتحادیه کانادا پیوست. شهر کالگری و ادمونتون به عنوان دو شهر اصلی آلبرتا به شهرهایی پرجمعیت تبدیل شده‌اند که اهمیت اقتصادی و اجتماعی بسیاری دارند

استان نوا اسکوشیا: تاریخچه استان نوا اسکوشیا به سال ۱۸۶۷ برمی‌گردد. این استان شامل پنج بخش است و مرکز آن شهر هالیفاکس است. نوا اسکوشیا به‌طور گسترده‌ای در زمینه ماهیگیری، کشاورزی و تولید فولاد شناخته می‌شود

زبان و فرهنگ استان های کانادا

زبان و فرهنگ استان های کانادا معمولا یکسان است و به دلیل مهاجرت افراد مختلف، ممکن است تفاوت‌هایی با یکدیگر داشته باشند. در واقع اگر به استان‌های مختلف کانادا سفر کرده باشید، منظور من را بهتر متوجه خواهید شد. در ادامه، با زبان و فرهنگ استان‌های کشور کانادا آشنا می‌شویم:

استان انتاریو: زبان انگلیسی و فرانسوی (در بخش‌هایی از شهرهای انتاریو) و فرهنگ متنوع و چندفرهنگی، با تاثیرات مختلف از جوامع مهاجر

استان کُبِک: زبان فرانسوی (به عنوان زبان رسمی) و زبان انگلیسی (به عنوان زبان دوم) بعلاوه فرهنگ فرانسوی با تمدن غنی و تاریخچه عمیق، همراه با جشنواره‌ها، هنر و آداب و رسوم خاص فرانسه

استان بریتیش کلمبیا: زبان انگلیسی و فرهنگ متنوع با تاثیرات از جوامع مختلف مهاجر، همراه با طبیعت زیبا و فرهنگ فعالیت‌های خارج از منزل (طبیعت‌گردی و…)

استان آلبرتا: زبان انگلیسی با فرهنگ کشاورزی و صنعتی با تاثیرات از جوامع مختلف مهاجر، همراه با علاقه به فعالیت‌های خارج از منزل و ورزش‌های فیزیکی

استان مانیتوبا: این استان یک استان نسبتا خاص است که مردم آن به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. فرهنگ کشاورزی و دشت‌های گیاهی با جشنواره‌ها و فعالیت‌های خارج از منزل در این استان حاکم است و مردم خون‌گرمی دارد

استان ساسکاچوان: زبان ساکنین این استان انگلیسی بوده و فرهنگ کشاورزی و دشت‌های گیاهی، با تاثیرات اقوام بومی محلی و اروپایی بر این استان حاکم است

جمعیت غالب هر استان کانادا
جمعیت غالب هر استان کانادا

جمعیت غالب هر استان کانادا

برای اینکه بتوانید به طور کامل با استان های کانادا آشنا شوید، لازم است که درباره جمعیت غالب هر استان این کشور نیز صحبت کنیم. به طور کلی، کانادا یک کشور با جمعیت کم است که به همین علت پذیرای مهاجران زیادی می‌باشد.

در ادامه، جمعیت غالب هر استان کشور کانادا را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

استان انتاریو: حدود ۱۴ میلیون نفر

استان کُبِک: حدود ۸.۵ میلیون نفر

استان بریتیش کلمبیا: حدود ۵.۱ میلیون نفر

استان آلبرتا: حدود ۴.۴ میلیون نفر

استان مانیتوبا: حدود ۱.۴ میلیون نفر

استان نوا اسکوشیا: حدود ۹۸۰ هزار نفر

استان ساسکاچوان: حدود ۱.۲ میلیون نفر

جاهای دیدنی استان های کانادا

در این بخش، قصد دارم که جاهای دیدنی استان های کانادا را به شما معرفی کنم. اگر به استان‌هایی غیر از استان محل زندگی خودتان در کانادا سفر کرده باشید، احتمالا برخی از این جاهای دیدنی را بشناسید. در ادامه، راهنمای مناطق و استان های کانادا را به شما ارائه می‌کنم.

جاهای دیدنی استان انتاریو

همانطور که می‌دانید، استان انتاریو یکی از پرجمعیت‌ترین و محبوب‌ترین استان‌های کانادا است و ویژگی‌های منحصربه‌فرد زیادی دارد. شهرهای این استان جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارند و با مناطق زیبا، شما را جذب خود می‌کنند. جاهای دیدنی استان انتاریو عبارت‌اند از:

آبشار نیاگارا: یکی از شگفتی‌های طبیعی جهان که به زیبایی و قدرتش شهرت دارد

تورنتو: پایتخت استان و شهری پرجمعیت با موزه‌ها، گالری‌ها و آثار معماری مدرن

شهر قدیمی کینگستون: یک شهر تاریخی با ساختمان‌های قدیمی و خیابان‌های پرشور

شهر همیلتون: با موزه‌ها، پارک‌ها و فضاهای فرهنگی پر از جذابیت

پارک ملی الگونکوئین: یک پارک ملی با طبیعت زیبا، مسیرهای پیاده‌روی و فعالیت‌های جذاب

شهر اتاوا: پایتخت کانادا با موزه‌ها، ساختمان‌های تاریخی و جشنواره‌های مختلف

 شهر واترلو: با دانشگاه‌های معروف و فضاهای فرهنگی گوناگون

جمعیت غالب هر استان کانادا
استان های کانادا

جاهای دیدنی استان بریتیش کلمبیا

یکی دیگر از استان‌های محبوب و پرجمعیت کانادا، استان بریتیش کلمبیا می‌باشد که جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در خود جا داده است. در ادامه، به معرفی بهترین و محبوب‌ترین جاهای دیدنی استان بریتیش کلمبیا در کانادا می‌پردازم:

پارک ملی ونکوور: یکی از زیباترین پارک‌های ملی در کانادا با طبیعت آرام و چشم‌اندازهای فوق‌العاده

کوهستان های راکی: منطقه‌ای با کوه‌های عظیم، رودخانه‌ها و دره‌های عمیق

شهر ونکوور: شهری پرجمعیت با ساحل‌های زیبا، موزه‌ها و رستوران‌های معروف

دره فریزر: یکی از محبوب‌ترین مکان‌های کمپینگ و پیاده‌روی با مناظر زیبا و طبیعت بکر

شهر ویستلر: مکانی معروف برای تفریحات زمستانی و تابستانی با مراکز اسکی و سوارکاری

جزیره ونکوور: یک جزیره دل‌پذیر با کاخ‌های لوکس و گردشگری فعال

پارک ملی یوهو: پارکی طبیعی با درختان انبوه و مسیرهای پیاده‌روی

شهر ویکتوریا: شهری با معماری تاریخی، باغ‌های زیبا و اتاق‌های چای فرانسوی

دره اوکاناگان: یک دره سرسبز با رودخانه‌ها و ساختمان‌های تاریخی

جاهای دیدنی ونکوور
جاهای دیدنی ونکوور

جاهای دیدنی استان آلبرتا

شاید شما علاقه‌مند به سفر به استان آلبرتا باشید و بخواهید جاذبه‌های گردشگری این استان را بشناسید. به همین علت، قصد دارم که در این بخش به جاهای دیدنی استان آلبرتا بپردازم. همانطور که می‌دانید، استان آلبرتا یک استان خاص و زیبا است که جاذبه‌های گردشگری خاصی نیز دارد.

جاهای دیدنی این استان عبارت‌اند از:

پارک ملی جاسپر: یکی از زیباترین پارک‌های ملی در کانادا با کوه‌های قدیمی، دره‌ها و رودخانه‌های زیبا

شهر کالگری: شهری پرجمعیت با موزه‌ها، پارک‌ها و فضاهای فرهنگی

پارک ملی بانف: یک پارک ملی با مناظر طبیعی زیبا و فعالیت‌های آزاد در فضای باز

دره آتاباسکا: یکی از مناظر زیبای طبیعی در آلبرتا با رودخانه‌های زیبا و کوه‌های اطراف

شهر ادمونتون: پایتخت استان با موزه‌ها، پارک‌ها و فعالیت‌های فرهنگی متنوع

دره کاناناسکیس: منطقه‌ای با چشم‌اندازهای طبیعی زیبا و فعالیت‌های جذابی مانند پیاده‌روی و کمپینگ

شهر رد دیر: شهری تاریخی با ساختمان‌های دارای معماری باستانی و فعالیت‌های فرهنگی

پارک ملی واترتون لیک: یک پارک ملی با دریاچه‌های زیبا و مسیرهای پیاده‌روی فراوان

جاهای دیدنی استان منیتوبا

استان منیتوبا نیز یکی از آن دسته استان‌های خاص و جذاب کانادا است که جاذبه‌های گردشگری جالبی را در خود جا داده است. در ادامه، این جاهای دیدنی را به طور کامل به شما معرفی می‌کنم و ویژگی‌های هر کدام را مورد بررسی قرار می‌دهم:

شهر وینیپگ: پایتخت استان با موزه‌ها، پارک‌ها و فعالیت‌های فرهنگی متنوع

پارک ملی ریدر لیک: یک پارک ملی با جنگل‌های انبوه و دریاچه‌های زیبا

دره کهکوییتیا: منطقه‌ای با تنوع زیستی و مناظر زیبای طبیعی

شهر چرچیل: یک شهر ساحلی با توقف‌گاه بزرگ قطبی برای مشاهده حیات وحش

شهر براندون: شهری تاریخی با موزه‌ها و ساختمان‌های تاریخی

شهر فلین فلان: یک شهر کوچک با معماری تاریخی و جو آرام و دلنشین

دره پاسیسکواک: منطقه‌ای با مناظر طبیعی زیبا و فعالیت‌های ورزشی در فضای باز

شهر داوسون: یک شهر کوهستانی با مناظر زیبا و فعالیت‌هایی مانند کمپینگ و پیاده‌روی

Montreal
مونترال

جاهای دیدنی استان کبک

آخرین استانی که قصد دارم از جاهای دیدنی آن صحبت کنم، استان کبک است. این استان، یک استان با فضایی فرانسوی و جاذبه‌های گردشگری بسیار خاص است. در ادامه، جاهای دیدنی استان کبک کانادا را به طور کامل بررسی می‌کنم:

شهر کبک: پایتخت استان با معماری تاریخی، قلعه، کلیساهای قدیمی و فضاهای فرهنگی

مونترال: شهری پرجمعیت با موزه‌ها، پارک‌ها، رستوران‌ها و جوامع هنری فعال

پارک ملی مورن: یک پارک ملی با مناظر زیبای طبیعی و فعالیت‌های آزاد در فضای باز

نیاگرا داکیومنت: یک موزه بزرگ با نمایشگاه‌های مختلف از تاریخ و هنر کبک

چوزو: یک شهر تاریخی با خیابان‌های سنگفرش، معابد قدیمی و فضاهای فرهنگی

لاک سن جان: یک شهر ساحلی با ساحل‌های زیبا، رستوران‌ها و فعالیت‌های آبی

سنت آن: شهری با معماری تاریخی و کلیساهای قدیمی

چشمه مونتمورانسی: یکی از زیباترین چشمه‌های طبیعی در استان کبک

بهترین‌های مشاغل ایرانی در کانادا را با تابلو پیدا کنید

اگر مقیم کانادا هستید، قطعا به دنبال افراد ایرانی فعال در حوزه‌های کاری مختلف بوده‌اید. اما با توجه به اینکه پلتفرمی برای جستجوی مشاغل ایرانی در کانادا وجود نداشته، این کار بسیار سخت و زمان‌بر بوده است. اما تابلو با ارائه ابزاری برای پیدا کردن مشاغل ایرانی در کانادا، به شما کمک می‌کند تا بهترین‌های هر شغل در کانادا را پیدا کنید. متخصصین زیادی مهارت و حرفه خود را در وبسایت ما آگهی می‌کنند و شما می‌توانید بهترین گزینه را با توجه به محل زندگی خود انتخاب کنید.

دیدگاه‌ها

Leave a Reply

ورود

ثبت‌نام کنید

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.