روزهای تعطیل در هر کشوری نقش مهمی در فرهنگ و مناسبات مردم آن کشور دارند. در کانادا روزهای تعطیل نه‌تنها به‌عنوان فرصتی برای استراحت و تفریح برای مردم عمل می‌کنند، بلکه فرصت‌هایی برای جشن گرفتن و گرامی‌داشت رویدادها و رسومات مختلف به‌شمار می‌آیند. این روزهای تعطیل، غنی از تاریخ و فرهنگ کانادا هستند و می‌توانند نمایانگر جوانب مختلفی از زندگی و هویت مردم باشند. در این مقاله از تابلو مشاغل، قصد داریم که روزهای تعطیل در کانادا را به شما معرفی کرده و ویژگی‌های منحصربه‌فرد هر مناسبت را بررسی کنیم.

انواع روزهای تعطیل در کانادا

پیش از اینکه بخواهیم روزهای تعطیل در کانادا را معرفی کنیم، بهتر است به این مسئله بپردازیم که روزهای تعطیل در این کشور چند نوع هستند. به طور کلی، روزهای تعطیل در کانادا به دو گروه تعطیلات کشوری (Statutory Holidays) و تعطیلات استانی (Provincial Holidays) تقسیم می‌شوند. تعطیلات کشوری، که به آن‌ها تعطیلات عمومی در کانادا نیز گفته می‌شود، به طور همزان در کل کشور کانادا برگزار می‌شوند و یک معنی را برای تمامی مردم این کشور دارند. به طور مثال، تعطیلات کریسمس و سال نو یکی از تعطیلات کشوری کانادا است که به طور همزان در تاریخ 1 ژانویه هر سال برگزار می‌شود.

تعطیلات دیگر، تعطیلات استانی کانادا هستند که محدود به یک یا چند شهر یا استان خاص در کانادا می‌شوند. این تعطیلات به منظور یادبود یا بزرگداشت اتفاقات محلی در یک استان خاص در کانادا هستند. همانطور که می‌دانید، کانادا یک کشور چندفرهنگی است که قومیت‌های مختلف را در خود جا داده است. همین مسئله باعث می‌شود که هر استان یک فرهنگ خاص داشته باشد و تعطیلات خاصی را نیز به خود اختصاص دهد. به عنوان مثال، روز ملی کُبِک یکی از تعطیلات استانی کانادا است که در استان کُبِک (Quebec Province) برگزار می‌ششود. هدف از برگزاری این مراسم، بزرگداشت روز رسمی شدن استان کُبِک است و مردم این استان، این روز را پاک می‌دانند.

انواع روزهای تعطیل در کانادا
انواع روزهای تعطیل در کانادا

تعطیلات کشوری کانادا

حال که با هر دو گروه روزهای تعطیل در کانادا آشنا شدیم، به بررسی هر دوی این تعطیلات می‌پردازیم. در ابتدا، قصد داریم که تعطیلات کشوری در کانادا را بررسی کنیم. همانطور که گفته شد، تعطیلات کشوری به طور همزان در کل کانادا برگزار می‌شوند و یک معنی برای تمامی شهروندان کانادا دارند.

تعطیلات رسمی در کانادا در سال 2024

قبل از اغاز مطلب جدول تعطیلات رسمی کشوری و استانی در طول سال 2024 را اینجا ببینید

Statutory Holidays in Canada 2024

HolidayDateDayStatus
New Year’s DayJanuary 1MondayNational
Good FridayMarch 29FridayNational (except Quebec)
Victoria DayMay 20MondayNational (except NB, NS, PE, NL)
Canada DayJuly 1MondayNational
Labour DaySeptember 2MondayNational
National Day for Truth and ReconciliationSeptember 30MondayNational (federally regulated workplaces only)
ThanksgivingOctober 14MondayNational (except NS, NL)
Remembrance DayNovember 11MondayNational (except MB, ON, QC, NS)
Christmas DayDecember 25WednesdayNational
Boxing DayDecember 26ThursdayOntario

Provincial Holidays in Canada 2024

HolidayDateDayProvince
Islander DayFebruary 19MondayPEI
Louis Riel DayFebruary 19MondayManitoba
Family DayFebruary 19MondayBC, Alberta, Saskatchewan, Ontario, NB
Heritage DayFebruary 19MondayNova Scotia
St. Patrick’s DayMarch 18MondayNewfoundland and Labrador
Easter MondayApril 1MondayQuebec
National Patriots’ DayMay 20MondayQuebec
National Indigenous Peoples DayJune 21FridayNorthwest Territories
St. Jean Baptiste DayJune 24MondayQuebec
Discovery DayJune 24MondayNewfoundland and Labrador
Civic HolidayAugust 5MondayAlberta, BC, Saskatchewan, Ontario, NB, Nunavut
Nunavut DayJuly 9TuesdayNunavut
Regatta DayAugust 7WednesdayNewfoundland and Labrador

روز سال نو (New Year’s Day)

روز سال نو که در تاریخ 1 ژانویه است، دقیقا همانند عید نوروز ما ایرانی‌ها می‌باشد. برای تمامی کشورهایی که از تقویم گریگوریان (Gregorian Calender) استفاده می‌کنند، 1 ژانویه به عنوان اولین روز سال شناخته می‌شود. در کانادا، روز سال نو با آتش‌بازی، مهمانی، دورهمی، رقص و فعالیت‌های دیگر همراه است و جلوه زیبایی به کل شهر می‌بخشد. در روز سال نو، بیشتر فروشگاه‌ها تعطیل هستند و همچنین ادارات و مدارس، هیچ فعالیتی در این روز نخواهند داشت. از طرف دیگر، سیستم‌های حمل‌ونقل عمومی مانند اتوبوس، مترو و… فعالیت خود را در روز سال نو محدود می‌کنند.

روز سال نو (New Year’s Day)
روز سال نو (New Year’s Day)

جمعه خوب (Good Friday)

جمعه خوب به جمعه قبل از عید پاک گفته می‌شود و معمولا تاریخ آن 7 آپریل است. طبق باور مسیحیان، روز جمعه خوب با روز به صلیب کشیده شدن حضرت مسیح یکی است و مردم کانادا آن را مقدس می‌دانند. روز جمعه خوب در تمامی استان‌های کشور به‌جز استان کُبِک رسمی است. معمولا مردم در این روز به کلیسا می‌روند و برخی افراد روزه هم می‌گیرند. در روز جمعه خوب در کانادا، بسیاری از سازمان‌ها و موسسات تعطیل هستند. این شامل بانک‌ها، دفاتر دولتی، مدارس، دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و بسیاری از فروشگاه‌ها و مراکز خرید می‌شود.

روز ویکتوریا (Victoria Day)

یکی دیگر از روزهای تعطیل در کانادا، روز ویکتوریا است. روز ویکتوریا روز بزرگداشت ملکه ویکتوریا می‌باشد و در تاریخ 22 ماه می (May) برگزار می‌شود. روز ویکتوریا یک تعطیلات کشوری است که در تمامی استان‌ها به‌جز نوا اسکوشیا، نیوفاندلند و نیوبرانزویک رسمی می‌باشد. در این روز، کارمندان کانادا مرخصی دارند و مدارس و ادارات بسته هستند. شما هم می‌توانید در روز ویکتوریا به من و دوستانم بپیوندید تا بزرگ‌ترین مراسم آتش‌بازی را در شهر ویکتوریا تماشا کنید.

روز ملی کانادا (Canada Day)

کشور کانادا در تاریخ 1 جولای سال 1867 به یک کشور مستقل با 4 استان تبدیل ششد. از سال 1983، این تاریخ به عنوان روز ملی کانادا شناخته می‌شود. در این روز، مراسمات مختلفی مانند رژه، کارناوال، آتش‌بازی، کنسرت و… برگزار می‌شود. روز ملی کانادا همیشه در اول جولای برگزار می‌شود و در تمامی استان‌های کانادا رسمی است. همچنین در روز ملی کانادا، بسیاری از سازمان‌ها و موسسات تعطیل هستند. این شامل بانک‌ها، دفاتر دولتی، مدارس، دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و بسیاری از فروشگاه‌ها و مراکز خرید می‌شود.

روز کارگر (Labour Day)

روز کارگر در اولین دوشنبه از ماه سپتامبر جشن گرفته می‌شود و فرصتی به کارگران می‌دهد تا برای شرایط کاری و حقوق بهتر اقدام کنند. هدف از این تعطیلات، همبستگی بیششتر کارگران در زمان صنعتی‌شدن کانادا بود. در گذشته، این روز فقط به فعالیت‌هایی در جهت حقوق کارگران اختصاص داشت اما امروزه، بیشتر مردم از این روز برای گردش و سفر استفاده می‌کنند. در این روز نیز تمامی سازمان‌ها و مدارس بسته هستند و فعالیت وسایل حمل‌ونقل عمومی محدود می‌شود.

روز ملی حقیقت و آشتی (National Day for Truth and Reconciliation)

روز ملی حقیقت و آشتی یکی از روزهای تعطیل در کانادا است که به‌تازگی به تقویم این کشور اضافه ششده است. این روز، یادبود کودکانی است که هنگام تحصیل در مدارس شبانه‌روزی تحت نظر کلیسا جانشان را از دست داده‌اند. همچنین تاریخ 30 سپتامبر روز پیراهن نارنجی در کانادا نیز هست. مردم در این روز با پوشیدن لباس نارنجی با افراد بومی کانادا ابراز همبستگی می‌کنند.

روز ویکتوریا (Victoria Day)
روز ویکتوریا (Victoria Day)

روز شکرگزاری (Thanksgiving Day)

در کانادا، روز شکرگزاری در دومین دوشنبه از ماه اکتبر، که مصادف با تاریخ 9 این ماه است، جشن گرفته می‌شود یکی از مهم‌ترین اعیاد در شهرهای کانادا است. همانطور که از اسم این عید مشخص است، مردم کانادا به دلیل وجود محصولات خوب و سایر نعمت‌ها، خدا را شکر می‌کنند. به‌جز استان‌های نیوفاندلند، نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک، روز شکرگزاری در باقی استان‌های کانادا تعطیل رسمی شناخته می‌شود. شما هم می‌توانید مثل من در این روز یک غذای خوشمزه بپزید و در کنار خانواده یا دوستان خود جشن بگیرید.

روز یادبود (Remembrance Day)

روز یادبود یکی دیگر از روزهای تعطیل در کانادا است که به عنوان تعطیلی رسمی شناخته می‌شود. در این روز، تمام فداکاری‌های مردم کشور در درگیری‌های مسلحانه مانند جنگ‌های جهانی گرامی داشته می‌شود. معمولا در این روز، مردم عکس‌ها و نامه‌هایی را روی مقبره کشته‌شدگان جنگی قرار می‌دهند. به‌جز استان‌های کُبِک، انتاریو، مانیتوبا و نوا اسکوشیا، روز یادبود در کل کشور یک تعطیلی رسمی است. برخی مدارس در روز یادبود دایر هستند و مراسم سخنرانی در مورد جنگ و مراسم یادبود را برگزار می‌کنند.

روز کریسمس (Christmas Day)

روز کریسمس مهم‌ترین روز تعطیلات در شهرهای مختلف کانادا است. بیشتر خانواده‌های کانادایی، این روز را جشن می‌گیرند و مراسم خاصی مانند تزئین درخت کریسمس و دید و بازدید اقوام را برپا می‌کنند. در این روز مدارس، سازمان‌ها، فروشگاه‌ها و بیش از 90 درصد مشاغل بسته هستند و خدمات حمل‌ونقل عمومی نیز در این روز متوقف می‌شود.

روز باکسینگ (Boxing Day)

روز باکسینگ یکی دیگر از روزهای تعطیلی در کانادا است که در تاریخ 26 سپتامبر جشن گرفته می‌شود. مردم کانادا در این روز به خریدهای بعد کریسمس می‌پردازند و مسابقت هاکی روی یخ را تماشا می‌کنند. روز باکسینگ در 8 استان کانادا به عنوان تعطیلی رسمی شناخته می‌شود و کارکنان فدرالی و بانک‌ها در این روز مرخصی هستند.

تعطیلات استانی در کانادا
تعطیلات استانی در کانادا

تعطیلات استانی در کانادا

حال که با تعطیلات ملی و کشوری کانادا آشنا شدیم، قصد دارم که شما را با تعطیلات استانی در این کشور آشنا کنم. این تعطیلات مخصوص یک یا چند استان هستند و برای مردم استان، معنی خاصی دارند. در ادامه، مهم‌ترین و معروف‌ترین تعطیلات استانی کانادا را به شما معرفی می‌کنم.

روز خانواده (Family Day)

روز خانواده در ایالت‌های آلبرتا، نیوبرانزویک، انتاریو، بریتیش کلمبیا و ساسکاچوان به عنوان تعطیلی رسمی شناخته می‌شود. شهروندان این استان‌ها سومین دوشنبه ماه فوریه را به عنوان روزی برای گرامی‌داشت خانواده و زندگی خانوادگی جشن می‌گیرند. در روز خانواده، تمامی مدارس و مشاغل در این 5 استان تعطیل هستند.

تعطیلات مدنی (Civic Holiday)

تعطیلات مدنی یکی دیگر از روزهای تعطیل در کانادا است که به صورت استانی جشن گرفته می‌شود. این روز، در استان‌های بریتیش کلمبیا، آلبرتا، انتاریو، ساسکاچوان، نوناووت و نیوبرانزویک تعطیل است. مردم این استان‌ها، اولین دوشنبه ماه آگوست را جششن می‌گیرند و به فعالیت‌هایی مانند پخت کیک، آتش‌بازی، حضوری در جشنواره‌های فرهنگی و… می‌پردازند. این تعطیلی در هر استان با نام‌های متفاوت شناخته می‌شود و یک اسم خاص ندارد. به عنوان مثال در استانی که من ساکن هستم یعنی بریتیش کلمبیا، این روز به عنوان British Columbia Day شناخته می‌شود.

روز جزیره‌نشین (Islander Day)

روز جزیره‌نشین یکی دیگر از تعطیلات استانی کانادا است که در جزیره پرنس ادوارد جشن گرفته می‌شود. مردم این جزیره، هر سال در سومین دوشنبه ماه فوریه روز جزیره‌نشین را جششن می‌گیرند و به استراحت و انجام امور شخصی خود می‌پردازند. تمامی مدارس و بیشتر مشاغل در این روز تعطیل هستند و بیشتر مردم به جشن‌های خانوادگی مشغول می‌شوند.

روز لوئیز ری (Louis Riel Day)

روز لوئیز دی یک روز خاص در ایالت مانیتوبای کانادا است که در سومین دوشنبه از ماه فوریه جشن گرفته می‌شود. لوئیز نام یکی از سیاستمداران مهم کشور کانادا است و این روز، برای بزرگداشت این فرد نام‌گذاری شده است. در این روز، مدارس و سازمان‌های استان مانیتوبا تعطیل هستند و فروشگاه‌ها و خدمات حمل‌ونقل عمومی خدمات خود را محدود می‌کنند.

روز لوئیز ری (Louis Riel Day)
روز لوئیز ری (Louis Riel Day)

روز ملی مردمان بومی (National Indigenous Peoples Day)

روز مردم بومی بیشتر در قلمروهای شمال غربی کانادا شناخته می‌شود. هرچند رویدادهای روز مردم بومی در سراسر کشور برگزار می‌شوند، اما در سایر استان‌های کانادا این روز به عنوان روز تعطیل شناخته نشده است. مراسمی که در این روز برگزار می‌شوند با رقص، موسیقی و همچنین جشنواره‌های سنتی مردم بومی کانادا همراه است.

در روز ملی Indigenous Peoples Day در کانادا که در تاریخ ۲۱ ژوئن برگزار می‌شود، برخی از سازمان‌ها و موسسات تعطیل می‌باشند. این شامل برخی بانک‌ها، دفاتر دولتی، مدارس، دانشگاه‌ها، شرکت‌ها و بسیاری از فروشگاه‌ها و مراکز خرید می‌شود. همچنین، بسیاری از مراکز فرهنگی و تاریخی نیز ممکن است برای برگزاری مراسمات و رویدادهای مربوط به این روز تعطیل شوند یا برنامه‌هایی خاص برگزار کنند که با روزهای دیگر در کانادا متفاوت هستند.

روز سنت پاتریک (St. Patrick’s Day)

روز سنت پاتریک یک دیگر از روزهای تعطیل در کانادا است که در دو استان نیوفاندلند و لابرادور کانادا جشن گرفته می‌شود و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این روز، نزدیک‌ترین دوشنبه به 17 مارس است و یادبودی برای سنت پاتریک به شمار می‌آید. شنت پاتریک یک مبلغ مذهبی بود که در قرن پنجم میلادی، بسیاری از مردم ایرلند را مسیحی کرد. به همین دلیل، مردم استان‌های نیوفاندلند و لابرادور، این روز را گرامی و باارزش می‌دانند. به طور کلی، افرادی که ریشه ایرلندی دارند این روز را جشن می‌گیرند و به سنت پاتریک احترام می‌گذارند.

در یادبود سنت پاتریک، بسیاری از مدارس، مشاغل، سازمان‌ها و ادارارت فعالیت خود را ادامه می‌دهند و تعطیلات خاصی وجود ندارد. همچنین وسایل حمل‌ونقل عمومی طبق برنامه حرکت روزهای دیگر کار می‌کنند و محدودیتی برای استفاده از آن‌ها وجود ندارد.

روز سنت پاتریک (St. Patrick’s Day)
روز سنت پاتریک (St. Patrick’s Day)

روز ملی کبک (Fête Nationale du Québec)

یکی دیگر از تعطیلات استانی جالب کانادا، روز ملی کُبِک است. این مراسم، مخصوص مردم استان کُبِک و دیگر مناطق فرانسوی‌زبان کشور است. فرانسوی‌زبانان کانادا، روز 24 ژوئن را به عنوان روز ملی کُبِک جشن می‌گیرند و به سنت باپتیست ادای احترام می‌کنند. در این روز، رویدادهای متنوع و جذابی مانند جشن‌های عمومی، کنسرت‌های جز و راک و پاپ، مسابقات ورزِشی خاص و محلی، رژه و همچنین نمایش‌های آتش‌بازی جذاب در سراسر استان کُبِک برگزار می‌شوند. همچنین در روز ملی کُبِک تمامی مدارس و سازمان‌های دولتی بسته هستند و وسایل حمل‌ونقل عمومی به صورت خیلی محدود فعالیت می‌کنند.

با تابلو بهترین مشاغل ایرانی در کانادا را پیدا کنید

اگر در کانادا زندگی می‌کنید، حتما با مشکل پیدا کردن مشاغل ایرانی در این کشور مواجه شده‌اید. با توجه به اینکه منبع مشخصی برای پیدا کردن مشاغل ایرانی در کانادا وجود ندارد، پیدا کردن افراد ایرانی مشغول به فعالیت در کارهای مختلف می‌تواند کمی چالش‌برانگیز باشد. اما تابلو این مشکل را برطرف کرده و به شما در پیدا کردن مشاغل ایرانی کانادا کمک می‌کند. ما لیستی از بهترین شرکت‌ها و افراد شاغل در حرفه‌های مختلف را به شما ارائه می‌کنیم تا بتوانید بهترین گزینه را با توجه به محل زندگی خود انتخاب کنید.

دیدگاه‌ها

Leave a Reply

ورود

ثبت‌نام کنید

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.