اغلب افرادی که قصد دریافت وام یا خرید خانه را دارند با اصطلاحات رایجی مانند کردیت کارت، کردیت اسکور و کردیت چک روبرو خواهند شد. این اصطلاحات با این که کاملا به هم مرتبط هستند با این حال این ها یک کاربرد ندارند. با ما همراه باشید تا تفاوت های این موارد را درک کنید و بتوانید به درستی آن ها را به کار ببرید.

کردیت اسکور

کردیت اسکور و کردیت ریپورت ها هر دو توسط وام دهندگان مورد استفاده قرار می گیرند تا احتمال پرداخت به موقع شما را بررسی کنند و ریسک اعتباری مشتریان را بسنجند. کردیت اسکور شما در حقیقت یک عدد سه رقمی است که می تواند در یک نگاه ریسک اعتباری شما را بیان کند، این عدد معمولا بین 300 تا 850 است.

زمانی که شما برای وام درخواست می دهید موسسات مالی و وام دهندگان گزارشات اعتبار شما و کردیت اسکور شما را به عنوان بخشی از روند تایید دریافت وام بررسی خواهند کرد. همچنین ممکن است گزارش اعتباری یا کردیت ریپورت شما را نیز برای تعیین نرخ بهره و شرایط اعتباری که ارائه می کنند استفاده کنند.

کارایی کردیت اسکور

امتیاز اعتباری یا کردیت اسکور شما یک عدد سه رقمی است که ریسک اعتباری شما را مشخص می کند. هر چه امتیازات اعتباری بالاتر باشند نشان دهنده این است که شما سابقه استفاده مسئولانه تری از اعتبارات را دارید و می توانید اقساط را طبق شرایط تعیین شده بپردازید.

در صورتی که عدد کردیت اسکور شما پایین باشد ممکن است مجبور شوید که قبل از شروع یک حساب اعتباری جدید، ابتدا عادات مالی خود را بهبود بخشید. امتیازات اعتباری شما به وسیله مدل های امتیاز دهی محاسبه می شود که اطلاعات موجود در کردیت ریپورت یا گزارش های اعتباری شما را در نظر می گیرد.

بنابراین برای شما بهتر است که امتیاز اعتباری خود را بالا ببرید. سابقه پرداخت های شما، میزان بدهکاری ها و طول مدت تاریخچه اعتباری شما همگی از عواملی هستند که بر روی کردیت اسکور شما تاثیر می گذارند و باید به آن ها توجه کنید.

کردیت اسکور
کردیت اسکور

اغلب افراد به اشتباه تصور می کنند که با بررسی گزارش های اعتبار خود می توانند کردیت اسکور خود را نیز چک کنند با این حال به طور کلی این امکان وجود ندارد. شما به چند روش ساده می توانید امتیاز اعتباری خود را بررسی کنید.:

شما می توانید با بررسی کارت اعتباری، مؤسسه مالی یا صورت‌حساب وام خود این مورد را دریافت کنید. زیرا اغلب بانک ها و موسسات مالی کارت های اعتباری برای مشتریان خود امتیاز اعتباری ارائه می‌کنند. در روش دیگر شما می توانید از یک سرویس امتیازدهی اعتباری یا یک سایت امتیازدهی اعتبار آنلاین کمک بگیرید. همچنین می توانید مستقیماً از Equifax یا سایر ارائه دهندگان مانند FICO کمک بگیرید.

لازم به ذکر است که شما در حقیقت چندین امتیاز اعتباری دارید و ممکن است این کردیت اسکور ها بسته به منبع متفاوت باشند. دلیل این تفاوت ها این است که مدل های امتیاز دهی مختلفی وجود دارد که وام دهندگان از آن ها برای ارزیابی سابقه اعتباری شما کمک می گیرند.

کردیت چک و انواع آن

در هنگام درخواست دادن برای وام یا کارت اعتباری احتمالا درباره کردیت چک ها شنیده اید. همچنین ممکن است اصطلاحات کردیت کارت سافت و هارد را نیز شنیده باشید. در حقیقت هر دو نوع از کردیت چک های هارد و سافت می توانند برای استعلام میزان اعتبار شما استفاده شوند ولی تفاوت های زیادی با هم دارند.

تفاوت کردیت چک هارد و سافت

به طور کلی کردیت چک های هارد زمانی استفاده می شوند که شخصی بخواهد اعتبار شما را بررسی کند. به طور مثال زمانی که شما یک درخواست رسمی برای دریافت اعتبار یا وام داشته باشید موسسات مالی و وام دهندگان از کردیت چک هارد استفاده می کنند که ممکن است امتیاز اعتباری شما را کاهش دهد.

از سوی دیگر کردیت چک های نرم بیشتر برای پیش تائید ها و یا زمانی که قصد دارید اعتبار خود را بررسی کنید استفاده می شوند و تاثیری بر میزان کردیت اسکور شما ندارد. گزارش های اعتباری شامل سابقه اعتباری شما، مانند پرداخت‌های به‌موقع یا تأخیر هستند و برای هر کسی شما بخواهید قابل مشاهده است.

زمانی که یک موسسه مالی یا نهاد وام دهنده قصد بررسی درخواست شما را داشته باشد قبل از تایید از شما میخواهد که اجازه دسترسی به گزارش های اعتباری و کردیت چک شما را داشته باشد. این درخواست حتی می تواند برای زمانی که قصد دریافت کارت اعتباری و اجاره آپارتمان را دارید نیز ایجاد شود. به طور کلی در موارد زیر ممکن است که به ارائه کردیت چک های هارد نیاز پیدا کنید:

  • دریافت کارت اعتباری
  • هر نوع درخواست وام (خودرو، رهنی، شخصی و دانشجویی)
  • درخواست اجاره (مسکن، اجاره ماشین)
  • افزایش سقف اعتبار
  • خدمات آب و برق
  • قراردادهای جدید تلفن همراه
  • خط اعتباری برای برنامه های کاربردی

کردیت چک های هارد بر امتیاز اعتباری شما تاثیر خواهد داشت. متداول ترین مدل امتیاز دهی که مورد استفاده قرار می گیرد امتیاز FICO است که برای استعلام معمولا تا 5 امتیاز از کردیت اسکور را کاهش می دهد و به مدت دو سال در گزارشات اعتباری باقی می ماند. بنابراین در صورتی که تاخیر در پرداخت یا بدهی های کلان نیز داشته باشید می تواند برای شما مضر باشد.

اگر کردیت اسکور بالایی دارید ممکن است کردیت چک های هارد بر روی اعتبار شما تاثیر زیادی نداشته باشد ولی اگر اعتبار کمی دارید شاید بهتر باشد روی بهبود امتیاز خود تمرکز کنید تا سلامت مالی خود را حفظ کنید. کردیت اسکور بهتر می تواند به شما در دسترسی به مواردی مانند نرخ بهره پایین و خطوط اعتباری کمک کند.

کردیت چک و انواع آن
کردیت چک و انواع آن

سافت کردیت چک

این درخواست استعلام برای اعتبار مالی زمانی است که وام دهندگان بررسی می کنند که آیا از قبل برای اعتبار تایید شده اید یا خیر یا زمانی که شرکت های بیمه یا کارفرمایان قصد دارند اعتبار شما را پیش از ارائه نرخ بررسی کنند. این نوع بررسی اعتبار بر روی کردیت اسکور شما تأثیری ندارند.

کردیت کارت یا کارت اعتباری

کردیت کارت ها یا کارت های اعتباری همانطور که از نام آن ها پیداست به شما این امکان را می دهند که به صورت اعتباری خرید کنید. به عبارت دیگر هر مبلغی که برای خرید خرج شود، وام کوتاه مدتی است که به دارنده کارت اعطا می شود.

شما در کانادا می توانید تا سقف اعتباری از پیش تعیین شده خرج کنید و این محدودیت می تواند تواند از چند صد تا چند هزار دلار متغیر باشد. این میزان در حقیقت به امتیاز اعتباری یا کردیت اسکور شما و میزان اعتماد صادر کننده کارت اعتباری به شما بستگی دارد.

زمانی که در مورد کارت های اعتباری بحث می شود اغلب نام ، Mastercard و American Express می شنوید که سه شرکت بزرگ کارت اعتباری کانادا هستند. بهتر است بدانید که مقدار پاداش ها، کارمزدها و نرخ های بهره از یک کارت اعتباری به کارت دیگر متفاوت خواهد بود.

کلام آخر

زمانی که درخواست وام می دهید یا قصد خرید و اجاره خانه یا ماشین داشته باشید قطعا با اصطلاحات کردیت کارت، کردیت اسکور و کردیت چک مواجه خواهید شد از همین رو بهتر است تفاوت ها و کارایی های هر کدام را به خوبی درک کنید تا بتوانید اعتبار خود را به درستی مدیریت کنید.

تابلو شو!

تابلو، راهنمای مشاغل ایرانیان کانادا!

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by taablo (@taablo.site)

دیدگاه‌ها

Leave a Reply

ورود

ثبت‌نام کنید

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.