امروزه اکثر دانش آموزان کانادایی تکالیف و تحقیقات مدرسه خود را با استفاده از هوش مصنوعی (AI) آماده می کنند. داده ها نشان می دهد که اکثر دانش آموزان با اینکه از هوش مصنوعی برای انجام امور مدرسه خود استفاده می کنند ولی احساس می کنند استفاده از هوش مصنوعی تقلب است.

استفاده از هوش مصنوعی برای انجام تکالیف

استفاده دانش آموزان از هوش مصنوعی با این تصور که محتوای تولید شده توسط این ربات ها متعلق به خودشان است می تواند مشکلات را بیشتر کند. آمار های اخیر نشان می دهد که بیشتر از 50 درصد از دانش آموزان دبیرستانی در کانادا برای انجام کار های مدرسه از این تکنولوژی استفاده می کنند و بیشتر این افراد محتوا های تولید شده با هوش مصنوعی و تحقیقات این ربات ها را به عنوان کار خود می دانند.

در آستانه شروع سال تحصیلی جدید این نگرانی ایجاد شده که استفاده دانش آموزان از AI رایج شده و اصول اخلاقی را نادیده بگیرند.  شیوع استفاده از هوش مصنوعی می تواند همراه با فرصت های خوبی که ایجاد می کند معضلاتی نیز همراه داشته باشد. حتی برخی نگران حفظ حریم خصوصی افراد هستند که این فناوری های نوظهور آن را در خطر قرار داده است.

موسسات آموزشی و مدارس برای درک مفاهیم هوش مصنوعی مولد در حال تلاش هستند و بررسی می کنند که این تکنولوژی ها پذیرفته یا ممنوع شوند. در همین راستا گفته می شود که مربیان و اساتید نیز باید سواد این فناوری ها را داشته باشند و در این باره به دانش آموزان آگاهی لازم را بدهند و اطلاع دهند که از آنها چه انتظاری می رود.

آموزش استفاده درست از ربات های <yoastmark class=
استفاده از هوش مصنوعی برای انجام تکالیف

آموزش استفاده درست از ربات های هوش مصنوعی

با توجه به اینکه محبوبیت این فناوری ها به شکل قابل توجهی در حال افزایش است مربیان و موسسات آموزشی باید در کوتاه ترین زمان اصول راهنما درباره نحوه استفاده از آن‌ها ایجاد کنند. این شرایط فشار زیادی بر اساتید خواهد داشت تا تعیین کننده خطوط حفاظتی برای سیستم آموزشی ایجاد کنند.

آمار های اخیر نشان می دهد که دانش آموزان بالای 17 سال هنوز در این دوراهی های اخلاقی قرار دارند و نمی توانند استفاده از هوش مصنوعی را قانونی بدانند. اکثریت دانش آموزان از این تکنولوژی های جدید بهره می برند و بیشتر این افراد احساس می کنند که تکیه کردن بر هوش مصنوعی برای انجام تکالیف تقلب است.

تقاضای دانش آموزان برای یادگیری در خصوص این فناوری های AI مولد می تواند فرصتی برای ارائه دوره های آموزشی کاربردی و آموزش های بیشتر در مورد قوانین و ملاحظات اخلاقی هوش مصنوعی باشد. اکثر دانش آموزان به این فناوری علاقه دارند و می خواهند بهترین شیوه‌ استفاده از هوش مصنوعی مولد را یاد بگیرند تا بدون مشکل از آن استفاده کنند.

موسسات آموزشی و مدارس که نگران تقلب با استفاده از AI هستند می توانند دوره های بیشتری در این خصوص ارائه دهند و به دانش آموزان کمک کنند تا به صورت مسئولانه تری، مهارت های استفاده از هوش مصنوعی را فرا گیرند. به این ترتیب این نوجوانان می تواند با استفاده درست از این تکنولوژی، نیاز های خود برای مدرسه و کار خود را برآورده کنند و دانش خود را توسعه دهند. با این حال مدارس به سیاست ها و قوانین واضح و کاملی در مورد استفاده دانش آموزان از این ربات های هوشمند نیاز خواهند داشت.

ایجاد قوانینی برای استفاده از این تکنولوژی

هنوز در مورد اینکه استفاده از این تکنولوژی نوظهور تقلب است یا خیر بحث های مختلفی وجود دارد و نمی توان جواب جامع و قاطعی پیدا کرد، با این حال اکثر دانش آموزان از آن در کار های خود استفاده می کنند و به اشکال مختلف آموخته اند چگونه از این ربات ها سود ببرند.

نظرسنجی هایی که بین دانش آموزان انجام شده نشان می دهد که 90 درصد دانش آموزانی که از (AI)  استفاده کرده اند توانسته اند نتایج تکالیف و تحقیقات مدرسه خود را بهبود دهند و کیفیت کار خود را با استفاده از این ربات ها افزایش دهند. همچنین جالب است بدانید که حدود 70 درصد دانش آموزان توانسته اند با استفاده از این فناوری های نمرات بالاتری کسب کنند.

با توجه به اینکه با استفاده از هوش مصنوعی زمان تکمیل تکالیف کاهش پیدا می کند و دانش آموزان می توانند در زمان خود صرفه جویی کنند محبوبیت این تکنولوژی بسیار افزایش یافته است. یک سوم دانش آموزانی که از این امکان استفاده کرده اند خاطرنشان کردند که این باعث صرفه جویی بین سه تا پنج ساعت کار در هفته می شود.

با این وجود نحوه استفاده دانش آموزان از این (AI) بسیار متفاوت است و مدارس باید نحوه استفاده درست را به صورت شفاف به دانش آموزان آموزش دهند و انتظارات را برای آن ها بیان کنند. اغلب دانش آموزان از این هوش مصنوعی برای ایده گرفتن و حدود 50 درصد برای تحقیق و نوشتن مقاله استفاده می کنند و حتی برخی بیان کرده اند که از این تکنولوژی در امتحانات نیز استفاده کرده اند.

در این شرایط دانش آموزان به درستی نمی دانند که در مدرسه شان چه قوانینی در مورد استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد و آیا موسسه برای استفاده از آن عواقبی برای آن ها در نظر دارد یا خیر. بنابراین مسئولان باید به درستی مشخص کنند که دانش آموزان در چه مواردی اجازه استفاده از (AI) را دارند.

قوانین شفاف کمک می کند دانش آموزان دچار سردرگمی نشوند و از این تصور مبهم که هوش مصنوعی نوعی کمک یا تقلب است رها می شود و درک می کنند که چگونه می توانند از هوش مصنوعی مولد در کار مدرسه خود استفاده کنند.

AI و افزایش کارایی سیستم آموزش

دانش آموزان و اساتید به طور کلی معتقدند که استفاده از ابزارهای مولد هوش مصنوعی به مهارتی حیاتی برای آینده تبدیل خواهد و اکثریت این افراد درصد خواهان دوره‌هایی برای نحوه استفاده موثرتر از این ابزارها هستند. با این شرایط قوانین و آموزش مناسب می تواند این نگرانی ها را از بین ببرد و از این فرصت برای آموزش بهتر به نوجوانان استفاده کند.

پیشرفت های سریع سبب لزوم افزایش سواد و دانش مربیان و اساتید در خصوص تکنولوژی های هوش مصنوعی شده است. لازم است تا دولت و موسسات آموزشی به خوبی در این باره تصمیم گیری کنند و دوره های آموزشی مناسب را هر چه  سریع تر ارائه دهند.

AI  و افزایش کارایی سیستم آموزش
AI و افزایش کارایی سیستم آموزش

76 درصد می گویند که هر چه بیشتر از هوش مصنوعی مولد استفاده کنند، بیشتر در مورد پتانسیل آن هیجان زده می شوند از همین رو در کنار نگرانی های مربوط به تقلب دانش آموزان با استفاده از هوش مصنوعی، مؤسسات آموزشی فرصتی دارند تا برنامه درسی دانشگاهی خود را با ارائه دوره‌هایی از جمله اخلاق هوش مصنوعی گسترش دهند. این آگاهی به دانش آموزان کمک می کند تا مهارت های مورد نیاز خود را از هوش مصنوعی فراگیرند و در مواردی که نیاز دارند به کارگیرند.

مربیان و اساتید نیز می توانند با استفاده از AI ، آموزش ها را کاربردی تر کنند و به عنوان مثال برای، ایجاد مواد آموزشی جدید، ایجاد سؤالات یا طرح های مطالعه شخصی، ایجاد بازی ها و شبیه سازی ها، ارائه بازخورد در زمان واقعی شخصی در مدارس و دانشگاه ها به کار ببرند.

کلام آخر

در آستانه سال تحصیلی جدید در کانادا که دانش آموزان برای بازگشت به کلاس های درس آماده می شوند، نگرانی ها درباره استفاده زیاد دانش آموزان از هوش مصنوعی برای تقلب مطرح شده است که نشان می دهد باید درباره این تکنولوژی، آموزش های مناسب و قوانین شفاف ارائه شود.

تابلو شو!
تابلو، راهنمای مشاغل ایرانیان کانادا!

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by taablo (@taablo.site)

دیدگاه‌ها

Leave a Reply

ورود

ثبت‌نام کنید

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.