اطلاع از قوانین اجاره خانه برای مستاجران اهمیت بالایی دارد چون در غیر این صورت ممکن است مورد سو استفاده مالکان سودجو قرار گیرند. با توجه به اهمیت اطلاع از قوانین و شرایط لازم است تا مستاجران حقوق و مسئولیت های خود را بدانند و از قوانین جدید اجاره خانه در کانادا آگاه باشند.

سیاست های کنترل اجاره

کنترل اجاره در حقیقت سیاستی برای محافظت از مستاجران است که به وسیله محدود نمودن افزایش اجاره بها انجام می شود. انواع مختلفی از سیاست های اجاره بها در سراسر کانادا وجود دارد. سیاست های کنترل اجاره در استان های بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، انتاریو و جزیره پرنس ادوارد به اجرا در می آید.

در برخی استان های کانادا در صورتی که مستاجر نتواند افزایش اجاره بها را پرداخت کند می تواند در شرایط عدم ارائه خدمات به عنوان شرط افزایش اجاره بها و یا کاهش یا حذف خدمات یا تاسیسات ساختمانی برای کاهش اجاره بها درخواست دهد.

در کانادا صاحبان خانه ها باید به موقع به مستاجران اطلاعات کافی بدهند در غیر این صورت با توجه به قوانین هر استان اخطاریه دریافت خواهند کرد. مستاجران زمانی که افزایش اجاره بها در زمان مناسب و به درستی به آنها اطلاع داده نشود می توانند از پرداخت آن خودداری کنند.

سیاست های کنترل اجاره
سیاست های کنترل اجاره

سیاست های کنترل اجاره بهای مختلفی در کانادا وجود دارد و مستاجران با آگاهی از حقوق خود می توانند به خوبی در مقابل سوء استفاده ها هوشیار باشند.اجاره خانه توسط افراد غیر کانادایی ممکن است به ضامن کانادایی و یا بررسی اعتبار مدارک نیاز داشته باشد.برای مهاجران معمولا اجاره های طولانی مدت گزینه خوبی است زیرا تعهد دائمی وجود ندارد و در مقایسه با خرید خانه می تواند به صرفه تر باشد.

در کانادا بسیاری از خانه ها به صورت مبله اجاره داده نمی شوند از همین رو نیاز است تا بودجه خرید لوازم و مبلمان را در نظر داشته باشید تا به مشکل نخورید. لازم به ذکر است برخی از مالکان برای همراه داشتن حیوانات خانگی هزینه اضافه دریافت می کنند.

روند و قوانین اجاره خانه در کانادا

اجاره ها در کانادا به طور معمول یک ساله می باشد و پس از یک سال، قرارداد برای یک سال دیگر قابل تمدید است. البته می توانید قرارداد را برای مدت ثابت کوتاه تر و حتی ماه به ماه نیز تنظیم کنید که باید در مورد تمدید و مدت زمان قبل از امضای قرارداد با مالک صحبت کنید.

همانطور که گفته شد قوانین اجاره بها در استان های مختلف کانادا متفاوت است و در برخی از استان ها، دولت سقفی را برای اجاره بها تعیین می کند که در هر سال متغیر است. این محدودیت در انتاریو 1.8 درصد، در بریتیش کلمبیا 2.5 درصد می باشد و در آلبرتا برای افزایش اجاره بها سقفی تعیین نشده است.

افزایش اجاره بها باید به صورت سالانه انجام شود و لازم است تا صاحب خانه 90 روز قبل در این باره به مستاجر اطلاع دهد. برخی دیگر از قوانینی که مالک باید رعایت کند این است که همه موارد قرارداد را اجرا کند و در اختیار شما قرار دهد، همچنین باید قبل از ورود به خانه به هر دلیل به شما اطلاع دهند.

در کانادا مانند هر کشور دیگری برای اجاره خانه پس از اینکه خانه مناسب را پیدا کردید می توانید زمانی را برای مشاهده فضا تعیین کنید. در صورتی که از خانه راضی بودید باید فرم را که صاحبخانه تهیه کرده است پر کرده و در صورتی که صاحبخانه شما را پذیرفت قرار داده اجاره را امضا خواهید کرد.

مدارک مورد نیاز برای اجاره خانه

مالکان باید مطمئن شوند که شما می توانید اجاره خانه خود را پرداخت کنید برای همین باید مدارک اعتبارسنجی لازم را ارائه دهید. شما باید یک نامه تاییدیه از کارفرمای خود که شامل جزئیات حقوق می باشد را تحویل دهید.

ممکن است صاحبخانه به صورت حساب های بانکی که نشان دهد می توانید چند ماه اجاره خانه را پوشش دهید نیاز داشته باشد. همچنین در صورت نیاز باید ارجاعات صاحبخانه های قبلی را نیز ارائه دهید.

در کانادا اکثر خانه های اجاره ای نیاز به سپرده امنیتی برابر با حداقل نیمی از اجاره ماهانه نیاز دارند. در صورتی که شما هیچ سابقه ای در کانادا برای بررسی اعتبار نداشته باشید بهتر است رتبه اعتباری بانک را برای اثبات اعتبار ارائه دهید.

اجاره کوتاه مدت خانه در کانادا

افراد غیر مقیم معمولا ترجیح می دهند که به صورت کوتاه مدت خانه اجاره کنند. این گزینه می تواند انتخاب خوبی برای آشنایی بیشتر با محله ها و مسیر ها باشد زیرا زمانی که شخصا یک محله و مکان را بررسی کرده باشید راحت تر می توانید مکان دائمی انتخاب کنید.

اجاره کوتاه مدت می تواند زمان بیشتری برای پیدا کردن انعطاف پذیری بیشتر با محیط جدید به شما بدهد. در کانادا تقریبا با هر بودجه ای می توانید خانه هایی برای اجاره موقت پیدا کیند. ممکن است در فصل های توریستی پیدا کردن خانه برای اجاره موقت کمی دشوار باشد ولی همیشه می توانید به صورت آنلاین گزینه های خوبی پیدا کنید.

از مزایای دیگر اجاره کوتاه مدت این است که به طور معمول به اسناد اعتبارسنجی و نامه کارفرما نیازی نخواهید داشت و می توانید آپارتمان های مبله مناسبی را برای اجاره پیدا کنید. لازم به ذکر است که در برخی استان ها اجاره های کوتاه مدت از نظر قانونی باید مجوز ثبت و مالیات داشته باشند.

برای اجاره یک خانه در کانادا مانند هر کشور دیگری باید نکات امنیتی را در نظر داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. توصیه می شود حتما خودتان خانه را شخصا بررسی کنید و با صاحب خانه حضوری ملاقات کنید.

اجاره خانه به عنوان مهاجر

به عنوان یک فرد غیر کانادایی شما می توانید با طی مراحل قانونی یک خانه اجاره کنید. لازم به ذکر است که باید ویزای کاری یا دانشجویی داشته باشید یا اقامت دائم دریافت کرده باشید. مالکان خانه در کانادا به طور معمول علاوه بر مدارک اعتبارسنجی و به ضامن نیز برای امضای قرارداد اهمیت می دهند.

در صورتی که شما ویزای تحصیلی یا کاری نداشته باشید تنها می توانید به صورت کوتاه مدت خانه اجاره کنید به طور مثال می توانید قراردادی را برای تعطیلات تنظیم کنید.

مدارک مورد نیاز برای اجاره خانه
مدارک مورد نیاز برای اجاره خانه

کانادا کشور بزرگی است و بسته به استان و محلی که برای مهاجرت و اقامت انتخاب می کنید ممکن است قوانین مختلفی وجود داشته باشد.

در کانادا مالکان مسئول تامین امکانات اولیه مانند تاسیسات آب گرم و گرمایش و گاهی اجاق گاز و یخچال هستند. با توجه به این موضوع نیاز است تمام اثاثیه را خودتان تهیه کنید و هزینه این موارد را در نظر داشته باشید.

اجاره خانه در کانادا ممکن است برای مهاجرانی که سابقه و مدارک اعتبار سنجی در این کشور ندارند با چالش روبرو شود ولی سازمان های متعددی برای کمک به ساکنان جدید و مهاجران وجود دارد که می توانید در صورت لزوم به آن ها مراجعه کنید.

در کانادا صاحبخانه باید توانایی شما در پرداخت اجاره را بررسی کند و صورتحساب های بانکی اخیر شما را تایید کند. در صورتی که کسی را به عنوان ضامن در کانادا ندارید ممکن است مجبور شوید اجاره اضافی پرداخت کنید تا بتوانید با مالک مذاکره کنید.

کلام آخر

در سال های اخیر کانادا به یکی از بهترین و محبوب ترین گزینه ها برای مهاجرت تبدیل شده است. قوانین خرید و اجاره خانه در این کشور به تازگی تغییراتی پیدا کرده است که اطلاع از آن می تواند برای مهاجران و مسافران مفید باشد.

تابلو شو!
تابلو، راهنمای مشاغل ایرانیان کانادا!

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by taablo (@taablo.site)

دیدگاه‌ها

Leave a Reply

ورود

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.