درک انواع حساب های پس انداز موجود در کانادا، به ویژه برای مهاجران بسیار مهم است.

در این مقاله بر ارائه یک نمای کلی از حساب طرح پس انداز بازنشستگی ثبت شده (RRSP) تمرکز می کنیم.

همچنین گرفتن مشاوره از یک مشاور ایرانی مالی و سرمایه گذاری در کانادا مفید خواهد افتاد، زیرا آنها می توانند راهنمایی های ارزشمندی ارائه دهند و به شما در درک پیچیدگی های این حساب ها کمک کنند.
انتخاب یک حساب پس انداز مناسب در کانادا باید بر اساس اهداف مالی شما و درک نحوه انطباق آن با برنامه مالی شما باشد.

شما می توانید به راحتی مشاوران مالی ایرانی در کانادا را در صفحه مشاورین مالی وب سایت تابلو پیدا کنید.

**در کانادا به واریز پول در حساب‌های سپرده/پس‌انداز، به دلیل ماهیت سرمایه گذاری آن‌ها، از اصطلاح مشارکت در طرح یا Contribute استفاده می کنند.

RRSP02
RRSP02

حساب طرح پس انداز بازنشستگی ثبت شده (RRSP)

طرح پس انداز بازنشستگی ثبت شده Registered Retirement Savings Plan یا به اختصار (RRSP) یک ابزار مالی حیاتی در کانادا است که برای تسهیل پس انداز افراد برای دوران بازنشستگی و سایر اهداف مالی بلندمدت طراحی شده است.
این یک حساب سپرده-سرمایه‌گذاری است که یعنی سود سپرده به آن تعلق می گیرد و همچنین معرفی شده توسط دولت کاناداست که یعنی برخلاف حساب پس‌انداز معمولی، مزایای مالیاتی به همراه دارد.

مزایای مالیاتی حساب RRSP

– کسر مالیات بر درآمد:

با افتتاح حساب بانکی RRSP و قرار دادن پول در آن، هر سال آن عدد از درآمد مشمول شما کسر می شود.
این بدان معناست که وقتی به RRSP خود پول واریز می کنید، مبلغی که در آن سال در این حساب است می تواند قبل از محاسبه مالیات بر درآمد، از کل درآمد شما کم شود. به عنوان مثال، اگر در یک سال 50000 دلار درآمد داشته باشید و 5000 دلار به RRSP خود واریز کنید، فقط 45000 دلار از درآمد شما مشمول مالیات می شود.
این کسر به طور موثر درآمد مشمول مالیات شما را کاهش می دهد، که می تواند منجر به پرداخت مالیات بر درآمد کمتر برای آن سال شود.
این یک مزیت قابل توجه RRSP است، زیرا نه تنها به پس انداز برای بازنشستگی کمک می کند، بلکه تخفیف مالیاتی فوری نیز ارائه می دهد.

-رشد معوق مالیاتی:

سرمایه گذاری در یک حساب RRSP تا زمانی که وجوه در حساب باقی بماند، بدون مالیات رشد می کند.
این بدان معنی است که هر گونه بهره، سود سهام، یا سود سرمایه ای که از سرمایه گذاری در RRSP شما به دست می آید تا زمانی که برداشت نشود مشمول مالیات نخواهد بود.
مزیت اصلی در اینجا این است که بسیاری از افراد در دوران بازنشستگی نسبت به سال های کاری خود در دَهَک مالیاتی پایین تری قرار دارند، پس هنگام برداشت RRSP در دوران بازنشستگی، مالیات کمتری به دولت می دهند.

RRSP01
RRSP01

چه زمانی می توانم حساب RRSP در کانادا باز کنم؟

برای واجد شرایط بودن برای باز کردن RRSP در کانادا، باید:
-سن 71 سال یا کمتر باشد؛ حداقل سن برای باز کردن RRSP وجود ندارد. در واقع، افراد زیر سن قانونی در استان خود ممکن است بتوانند همراه با والدین یا قیم خود راه اندازی کنند.
با این حال، برخی از موسسات مالی ممکن است از مشتریان بخواهند که در سن قانونی باشند.
-درآمد داشته باشد.
– مقیم مشمول مالیات باشید و مالیات بر درآمد را در کانادا ثبت کرده باشید. علاوه بر شهروندان کانادایی و PR، ورک پرمیت و دانشجویان بین المللی مقیم کانادا نیز می توانند واجد شرایط باشند، مشروط بر اینکه حداقل 183 روز در طول سال در کانادا بوده باشند.
به طور کل، تا زمانی که درآمد و شغلی دارید، اظهارنامه مالیاتی ارسال می کنید و سقف حداکثر RRSP در اکانت CRA دارید، می توانید یک حساب RRSP باز کنید و در آن پول واریز کنید.

چه زمانی افراد تازه وارد به کانادا می توانند حساب RRSP باز کنند؟

به عنوان یک تازه وارد و مهاجر به کانادا، تنها پس از ارائه اولین اظهارنامه مالیاتی خود در کانادا می توانید حساب RRSP افتتاح کنید. این بدان معنی است که شما نمی توانید در سالی که وارد می شوید این حساب را باز کنید.
هنگامی که اولین اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کردید، آژانس درآمد کانادا CRA یک اطلاعیه ارزیابی را به شما ارائه می دهد که مشخص می کند بر اساس درآمد سال قبل چقدر مجاز به مشارکت در RRSP هستید.

نحوه باز کردن حساب RRSP در کانادا

شما می توانید یک حساب RRSP در یک بانک کانادایی، شرکت های اعتباری (Credit Companies) و یا شرکت های بیمه باز کنید.
همچنین کارفرمای شما همچنین ممکن است شما را در یک RRSP گروهی یا یک طرح بازنشستگی جمعی یا Pooled Registered Pension Plan (PRPP) به عنوان بخشی از حقوق و مزایای شما ثبت نام کند.
در این صورت، کارفرما در یک موسسه مالی حسابی راه اندازی می کند و از حقوقتان برای سهم مشارکت شما کسر می کند. برخی از کارفرمایان نیز به طور کامل یا بخشی از مبلغ را به کارمندان کمک می کنند.

سقف واریز پول در حساب RRSP

محدودیتی سالانه برای میزان پول در حساب RRSP شما وجود دارد که بر اساس درآمد شما و محدودیت جاری سهم RRSP تعیین شده توسط دولت تعیین می شود.
سقف واریز پول در حساب RRSP شما (Deduction Limit) که به عنوان “سقف مشارکت” (RRSP Contribution Room) نیز شناخته می شود حداکثر مبلغی است که می توانید در یک سال به RRSP شخص خود یا همسر خود واریز کنید.
این عدد بر اساس درآمد کسب شده شما از سال قبل و مبلغ واریزنشده از سال های گذشته محاسبه می شود.
می‌توانید این مبلغ را در پایین آخرین اعلامیه ارزیابی (Notice of Assessment) یا ارزیابی مجدد (Reassessment) خود توسط CRA و یا در اکانت CRA خود پیدا کنید.

سقف واریز حساب RRSP در کانادا برای هر فرد چگونه محاسبه می شود؟

آژانس درآمد کانادا CRA به طور کلی محدودیت سقف سالانه RRSP شما را با فرمول زیر محاسبه می کند:
– مبلغ RRSP استفاده نشده شما در پایان سال قبل
به علاوه
– حداکثر 18 درصد از درآمد شما در سال قبل
– حداکثر سقف RRSP سالانه
– سایر تنظیمات در صورت لزوم

در ادامه معنای هر بخش از فرمول آمده است:

1-مبلغ RRSP استفاده نشده شما در پایان سال قبل
یعنی اختلاف مبلغی که سال قبل در حساب داشته اید با سقف تعیین شده حساب شما در هر آن سال.
CRA به شما اجازه می دهد تا این مبلغ را به طور نامحدود به جلو (سال های بعد) ببرید. بنابراین، اگر در سال‌های گذشته حداکثر مبلغ را به RRSP خود واریز نکرده‌اید، این مبلغ استفاده نشده به سقف حساب شما برای سال جاری اضافه می‌شود.
2-به اضافه دو مورد زیر
– 18% از درآمد کسب شده شما در سال قبل
درآمد کسب شده معمولاً شامل مواردی مانند دستمزد، حقوق، پاداش و درآمد کسب و کار در صورتی که خوداشتغال هستید، می شود. (درآمد سرمایه گذاری را شامل نمی شود.)
– حداکثر سقف RRSP سالانه
یعنی حداکثر سقف حساب (تعیین شده توسط CRA) که بیشینه میزان واریز شما را در هر سال به این حساب مشخص می کنید. این سقف هر از چند گاهی برای در نظر گرفتن تورم و سایر عوامل اقتصادی تنظیم می شود.
**دقت کنید، اگر فرمول فوق عددی بیشتر از سقف RRSP سالانه حاصل کند، بیشینه حساب شما همان عدد سقف تعیین شده توسط CRA خواهد بود.
(سقف واریز به حساب RRSP تعیین شده توسط CRA برای سال 2024 برابر است با 31,560 دلار کانادا)
3-سایر موراد در صورت لزوم
در برخی موارد، ممکن است تغییرات بیشتری در سقف واریز شما وجود داشته باشد. این موارد می‌تواند شامل عواملی مانند تعدیل بازنشستگی باشد، که در صورت واریز در طرح بازنشستگی ثبت‌شده یا طرح اشتراک سود معوق، سقف RRSP شما را کاهش می‌دهد.

به طور خلاصه، سقف سهم سالانه RRSP شما با آوردن مبلغ استفاده نشده از سال قبل و اضافه کردن آن به کمتر از 18٪ درآمد سال گذشته شما که نباید بیشتر از سقف سهم سالانه RRSP شود، محاسبه می شود، همراه با سایر تنظیمات قابل اعمال در صورت لزوم.

چه اتفاقی می افتد اگر من بیش از حد به RRSP خود واریز کنم؟

به طور کلی، اگر از سقف حساب RRSP خود 2000 دلار یا کمتر فراتر بروید، ممکن است جریمه نشوید. اما، شما نمی توانید این مبلغ اضافی را از مالیات بر درآمد خود کسر کنید.
از سوی دیگر، مبلغ اضافی بیش از 2000 دلار جریمه دارد و باید ماهیانه 1 درصد مالیات بپردازید، مگر اینکه: قبل از پایان ماهی که مبلغ اضافی واریز شده است، آن را برداشته باشید یا به یک حساب RRSP گروهی واجد شرایط واریز کرده باشید.
اگر تشخیص دادید که باید این مالیات 1% را بپردازید، باید اظهارنامه تکمیل شده T1-OVP خود را ارسال کرده و حداکثر 90 روز پس از پایان سالی که در آن مبلغ مازاد داشته اید، مالیات را پرداخت کنید.
برای درخواست “لغو یا چشم پوشی از جریمه و مالیات” باید اسناد پشتیبان مانند RRSP، PRPP، طرح بازنشستگی مشخص(SPP) یا بیانیه های RRIF که تاریخ برداشت اضافه سهم خود را نشان می دهد، و یا هر گونه مکاتبات دیگری که نشان دهد سهم اضافی شما به دلیل یک خطای منطقی است، ارائه کنید.

حساب پس انداز RRSP
حساب پس انداز RRSP

آیا واریزهای کارفرما به حساب RRSP گروهی قابل کسر از مالیات است؟

مبالغ کارفرمای شما به RRSP گروهی به عنوان درآمد کسب شده و مشمول مالیات در نظر گرفته می شود. با این حال، درست مانند یک RRSP فردی، مشارکت در یک RRSP گروهی نیز کسر مالیات است.
این بدان معنی است که، در حالی که کمک های کارفرمای شما به RRSP گروهی شما به درآمد شما اضافه شده و مشمول مالیات می شود، اما مبلغ کمک شده نیز می تواند از درآمد مشمول مالیات شما در آخر سال کسر شود و یک مزیت مالیاتی ارائه می دهد.

حساب RRSP گروهی

حساب RRSP گروهی یا Pooled Registered Pension Plan یک طرح پس انداز بازنشستگی است که توسط برخی از کارفرمایان برای کارمندان خود در کانادا ایجاد می شود. این یک نسخه گروهی از همان حساب RRSP شخصی است که یک ابزار پس انداز بازنشستگی محبوب در کانادا است.
در اینجا ویژگی های کلیدی یک RRSP گروهی آمده است:
واریز کارکنان: کارمندان می توانند مستقیماً از طریق کسر حقوق به RRSP گروهی خود پول واریز کنند.
مشارکت کارفرما: کارفرمایان همچنین می توانند در RRSP کارمندان خود مشارکت کنند. این کمک ها اغلب تا درصد معینی از حقوق کارمند است، اگرچه می تواند از یک کارفرما به کارفرمای دیگر متفاوت باشد.
مزایای مالیاتی: واریز به یک RRSP گروهی، چه توسط کارفرما چه کارمند، تا سقف معینی از مالیات کسر می شود.
رشد معوق مالیاتی: سرمایه گذاری در یک RRSP گروهی با مالیات معوق رشد می کند. این بدان معناست که هر گونه بهره، سود سهام، یا سود سرمایه ای که در RRSP به دست می آید تا زمانی که در طرح باقی بماند مشمول مالیات نمی شود.
مالیات تنها زمانی پرداخت می شود که پول برداشت شود، معمولاً در دوران بازنشستگی زمانی که فرد ممکن است در گروه مالیاتی پایین تری قرار داشته باشد.
قابل انتقال: اگر کارمندی شرکت را ترک کند، معمولاً می تواند RRSP گروهی خود را بدون جریمه مالیاتی به یک RRSP شخصی یا به یک حساب RRSP گروهی کارفرمای جدید منتقل کند.
به طور کلی، یک RRSP گروهی یک تلاش مشترک بین یک کارفرما و کارکنانش برای تسهیل پس‌اندازهای بازنشستگی است، که مزایای یک RRSP استاندارد و شخصی را همراه با مزایای اضافی مشارکت‌های کارفرما و اغلب هزینه‌های مدیریت سرمایه‌گذاری پایین‌تر به دلیل ماهیت گروهی طرح ارائه می‌کند.

مهلت واریز به حساب RRSP

مهلت واریز پول به حساب RRSP برای سال مالیاتی جاری، عمدتا تا آخر فوریه سال بعد است.
همچنین، 31 دسامبر سالی که 71 ساله می‌شوید، آخرین روزی است که می‌توانید به RRSP خود واریزی داشته باشید.
به طور معمول، RRSP تا پایان سالی که در آن 71 سال تمام می شوید، به Registered Retirement Income Fund (RRIF) یا مستمری تبدیل می شوند و از حساب پس انداز به یک طرح درآمدی تبدیل می شوند.
علاوه بر RRSP خودتان، تا 31 دسامبر سالی که در آن همسرتان 71 ساله می‌شوند، می توانید تا سقف حداکثر حساب RRSP خودتان در حساب همسرتان هم پول واریز کنید.

انواع مختلف سرمایه گذاری در حساب RRSP

تنوع سرمایه گذاری های موجود به نوع حساب RRSP که انتخاب می کنید بستگی دارد.
در اینجا به طور خلاصه 10 مورد از این سرمایه‌گذاری‌ها آورده شده است:
1. نقد:
نگهداری وجه نقد در حساب RRSP یک گزینه کم خطر است، اما معمولاً در مقایسه با سایر سرمایه گذاری ها بازده کمتری دارد.
2. گواهی سرمایه گذاری تضمین شده یا Guaranteed Investment Certificates یا به اختصار GIC :
این مدل، سرمایه گذاری‌های کم ریسکی هستند که در حقیقت شما پولی را به آن بانک یا موسسه مالی برای یک دوره ثابت با نرخ بهره از پیش تعیین شده وام می دهید.
3. اوراق قرضه پس انداز یا Savings Bonds:
اوراقی هستند که توسط دولت منتشر می شوند و نرخ بهره ثابتی را در یک دوره معین ارائه می کنند.
4. اوراق قرضه یا Bonds:
که شامل اوراق قرضه دولتی و شرکتی می شود. هنگام خرید اوراق قرضه، در ازای پرداخت سود منظم و بازگشت ارزش اسمی اوراق در سررسید، به ناشر (دولت یا شرکت) به نوعی وام می‌دهید.
5. صندوق متقابل واجد شرایط یا Eligible Mutual Funds:
سرمایه گذاری در یک سبد متنوع از سهام، اوراق قرضه یا سایر اوراق بهادار و بازگشت سود به سرمایه گذار که شما باشید.
6. سهام کانادایی و خارجی یا Canadian and Foreign Stocks (Equities)
خرید سهام شرکت‌های کانادایی و یا خارجی؛ سرمایه گذاری در سهام می تواند بازده بالاتری را ارائه دهد، اما در مقایسه با اوراق قرضه یا GIC با ریسک بالاتر.
7. صندوق های قابل معامله در بورس یا Exchange-Traded Funds (ETFs)
ETF ها مشابه صندوق های سرمایه گذاری مشترک هستند اما در بورس ها معامله می شوند. آنها راهی برای سرمایه گذاری در طیف گسترده ای از دارایی ها یا یک بخش خاص از بازار ارائه می دهند.
8. اسناد خزانه Treasury Bills (T-Bills)
اوراق بهادار دولتی کوتاه مدت با سررسید معمولاً کمتر از یک سال است.
9. شمش‌های طلا و نقره:
برخی از RRSPها اجازه سرمایه‌گذاری در فلزات گران‌بها مانند طلا و نقره را می‌دهند، هرچند که کمتر رایج است.
10. اوراق بهادار با پشتوانه وام مسکن یا Mortgage-Backed Securities:
یعنی بانک یا موسسه مالی با پول شما وام مسکن به خریدارن خانه می دهد که با پرداخت های وام مسکن و بهره آن، سود و درآمدی برای شما ایجاد می کند.

حساب پس انداز RRSP
حساب پس انداز RRSP

آیا می توان از RRSP پول برداشت کرد؟

برداشت از RRSP در همان سالی که انجام می شود مشمول مالیات می شود. این شامل هر مبلغی است که خارج می کنید، چه به صورت نقدی و چه به عنوان سرمایه گذاری.
البته استثنائاتی در برداشت از RRSP بدون پرداخت مالیات وجود دارد که در زیر اشاره کرده ایم.

در درجه اول حساب‌های RRSP برای پس انداز بازنشستگی هستند، با این حال، می توانید قبل از بازنشستگی نیز از آن وجه برداشت کنید (البته اگر در طرح های قفل شده نباشید)
چنین برداشت هایی معمولا مشمول مالیات تکلیفی یا Withholding Tax هستند که بسته به مبلغ برداشت عددی بین 10% تا 30% آن مبلغ متغیر است.
از طرفی دیگر مبالغ برداشت شده باید به عنوان درآمد در اظهارنامه مالیاتی آخر همان سال شما اعلام شود.

استثنائات برداشت از حساب RRSP بدون مالیات

1-طرح خریداران خانه یا (HBP) Home Buyers’ Plan
*هدف: برای خرید یا ساخت خانه، امکان برداشت تا 35000 دلار از RRSP شما را فراهم می کند.
*بازپرداخت: مبلغ برداشت شده را باید ظرف 15 سال بازپرداخت کنید.
*واجدین شرایط:
-وضعیت خرید خانه برای اولین بار.
-توافق نامه کتبی برای خرید یا ساخت خانه برای خود یا یکی از اعضای خانواده دارای معلولیت.
-اقامت کانادا در زمان برداشت و خرید/ساخت.
-خانه باید ظرف یک سال به محل سکونت اصلی شما تبدیل شود.
-وجوه باید حداقل 90 روز قبل از برداشت در RRSP باشد.
*پیگیری بازپرداخت: CRA به طور منظم بازپرداخت ها را رصد می کند و استیتمنت ارسال می‌کند.
*بازپرداخت سالانه: برای مثال برداشت 35000 دلار (سقف سال)، بازپرداخت سالانه حدود 2333.33 دلار دارد.
مالیات بر دیرکرد: در صورت بازپرداخت کمتر از مقدار مورد نیاز در یک سال، مابه التفاوت به عنوان درآمد مشمول مالیات می شود.

2-طرح یادگیری مادام العمر یا Lifelong Learning Plan (LLP)
*هدف: تأمین مالی تحصیلی یا آموزشی تمام وقت برای خود، همسر یا شریک زندگی مشترک، امکان برداشت حداکثر 10000 دلار در سال از RRSP شما را فراهم می کند.
*بازپرداخت: باید ظرف مدت 10 سال تکمیل شود.
*واجدین شرایط:
-مقیم مشمول مالیات کانادا
-ثبت‌نام شده (یا پیشنهاد برای ثبت‌نام) به عنوان دانشجوی تمام وقت در یک رشته واجد شرایط در یک موسسه آموزشی تایید شده یا designated learning institution (DLI) قبل از ماه مارچ سال بعد (چون مهلت ارسال اظهارنامه مالیاتی هر سال تا آخر مارچ سال بعد است)
*پیامدهای مالیاتی برای افراد غیر مقیم: اگر پس از برداشت غیر مقیم شوید (مثلا کشور را برای همیشه ترک کنید)، باقی مانده برداشت مشمول مالیات است.

RRSP در زمان بازنشستگی

یک حساب RRSP نمی تواند بیش از سن 71 سالگی ادامه داشته باشید. تا پایان سالی که در آن 71 سال کامل می شوید، باید در مورد نحوه مدیریت وجوه در RRSP خود تصمیم گرفته باشید.

گزینه های برداشت از RRSP در دوران بازنشستگی

پس از پایان 71 سالگی خود، می توانید:
1-وجه موجود در RRSP خود را به صورت یکجا (lump sum) برداشت کنید.
2-به شکل مستمری (regular income) برداشت کنید که خود 2 مدل است:
2-1- RRSP خود را به صندوق درآمد بازنشستگی ثبت شده (RRIF) منتقل کنید.
2-2- با مبلغ RRSP خود یک مستمری سالیانه یا Annuity بخرید.
نکته: شما می توانید برداشت را در هر سنی شروع کنید، اما مهم است که به یاد داشته باشید که هر پولی که از RRSP شما برداشت شود شامل مالیات بر درآمد می‌شود، بنابراین باید این مبالغ را در اظهارنامه مالیاتی خود گزارش دهید.

صندوق درآمد بازنشستگی ثبت شده یا Registered Retirement Income Fund (RRIF)

شما می توانید در 71 سالگی از بانک یا موسسه مالی خود بخواهید که حساب RRSP شما را به یک حساب RRIF تبدیل کند.
پس از راه اندازی یک RRIF، حداقل پرداخت سالانه ای از آن دریافت خواهید کرد که این کمینه مبلغ بر اساس عواملی مانند سن و موجودی حساب شما تعیین می شود.
شما می توانید انتخاب کنید که بیش از حداقل مقدار سالانه، به شما پرداخت شود.
نکته: درآمد حاصل از RRIF شما مشمول مالیات است.
نکته: در صورت فوت دارنده RRIF، مبلغ باقیمانده را می توان به RRSP، RRIF، طرح مستمری ثبت شده جمعی (PRPP) یا حساب مستمری همسر یا ذینفع او منتقل کرد.
نکته: پس از راه‌اندازی RRIF، دیگر نمی‌توانید در طرح RRSP باشید و RRIF شما را نمی‌توان خاتمه داد مگر در صورت فوت.

خرید مستمری سالیانه یا Annuity

مستمری سالیانه یا Annuity یک محصول مالی است که درآمد تضمینی را برای مدت معین یا مادام العمر به شما ارائه می دهد.
پرداخت‌ها می‌توانند ثابت یا متغیر باشند، و همچنین امکان ادامه پرداخت‌ها به همسر یا ذینفع پس از فوت وجود دارد.
شما می توانید وجه RRSP خود را قبل از 71 سالگی به مستمری سالیانه یا Annuity تبدیل کنید. در حالی که انتقال مبلغ RRSP برای خرید Annuity مشمول مالیات تکلیفی نیست، ولی درآمد سالانه ای که از آن دریافت می کنید مشمول مالیات است.

حساب پس انداز RRSP
حساب پس انداز RRSP

کلام آخر

RRSP ابزاری برای پس‌انداز و سرمایه‌گذاری بازنشستگی برای کانادایی‌ها است تا برای آینده‌شان بدون پرداخت مالیات کلان پس‌انداز کنند. RRSP به افراد این امکان را می دهد که هر سال، در محدوده تعیین شده توسط آژانس درآمد کانادا، پول واریز کنند و این مبلغ می تواند از درآمد مشمول مالیات آنها کسر شود و به طور بالقوه بار مالیاتی آنها را کاهش دهد.
پول در RRSP با مالیات به تعویق افتاده رشد می کند، به این معنی که هیچ مالیات بر درآمدی بر درآمدها (مانند بهره، سود سهام، یا سود سرمایه) تا زمانی که در برنامه باقی بماند پرداخت نمی شود.
با این حال، هنگامی که وجوه از RRSP در دوران بازنشستگی برداشت می‌شود، به عنوان درآمد با نرخ مالیات فعلی افراد مشمول مالیات می‌شوند.
RRSP ها روشی محبوب برای کانادایی ها برای ایجاد پس انداز بازنشستگی و برنامه ریزی برای امنیت مالی بلند مدت است.

مهم است که با یک مشاور مالی مشورت کنید تا بفهمید کدام نوع سرمایه گذاری برای اهداف مالی و تحمل ریسک شما مناسب است و مناسب ترین حساب RRSP را برای نیازهای خود تعیین کنید.

به قلم که نه، به کیبرد برخی

دیدگاه‌ها

Leave a Reply

ورود

Register

Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.